


Aerfoam 125 Wall Bracket
The Aerfoam 125 Wall Bracket is a mounting accessory designed to secure 125mm ducts and fittings to walls or ceilings. It ensures stable positioning of the system and supports airtight performance.
- Designed for quick and simple installation
- Provides strong and stable support for Aerfoam ducts
- Matches Aerfoam duct dimensions for a perfect fit
Specifications
General
| Product Name | Aerfoam 125 Wall Bracket |
| Type | Mounting Brackets |
| GTIN | 8713645179261 |
| Trade Name | Aerfoam |
Technical
| Colour | Grey |
| Material | PP |
| Internal Duct Dimension | 125 mm |
Dimensions
| Length Gross | 175 mm |
| Width | 165 mm |
| Height | 45 mm |
| Net Weight | 0.05 kg |
Logistical
| Intrastat | 39259080 |
| Number per Packaging | 1 |
| Base Unit Packaging | Unpacked |
| Gross Weight | 0.05 kg |
| Packaging / Trade Length | 175 mm |
| Packaging / Trade Width | 165 mm |
| Packaging / Trade Height | 45 mm |
Performance
| CE String | - |
Downloads
Original: $9.32
-70%$9.32
$2.80Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Aerfoam 125 Wall Bracket is a mounting accessory designed to secure 125mm ducts and fittings to walls or ceilings. It ensures stable positioning of the system and supports airtight performance.
- Designed for quick and simple installation
- Provides strong and stable support for Aerfoam ducts
- Matches Aerfoam duct dimensions for a perfect fit
Specifications
General
| Product Name | Aerfoam 125 Wall Bracket |
| Type | Mounting Brackets |
| GTIN | 8713645179261 |
| Trade Name | Aerfoam |
Technical
| Colour | Grey |
| Material | PP |
| Internal Duct Dimension | 125 mm |
Dimensions
| Length Gross | 175 mm |
| Width | 165 mm |
| Height | 45 mm |
| Net Weight | 0.05 kg |
Logistical
| Intrastat | 39259080 |
| Number per Packaging | 1 |
| Base Unit Packaging | Unpacked |
| Gross Weight | 0.05 kg |
| Packaging / Trade Length | 175 mm |
| Packaging / Trade Width | 165 mm |
| Packaging / Trade Height | 45 mm |
Performance
| CE String | - |





















