


Aerfoam 160-180-200 Wall Bracket
The Aerfoam 160-180-200 Wall Bracket is used to fix Aerfoam components to a wall or ceiling. This bracket will fit 160mm, 180mm and 200mm Aerfoam ducts.
- One product for three different sizes
- Enhanced mechanical strength
- Reinforces airtightness
- Made of recycled material
Specifications
General
| Product Name | Aerfoam 160-180-200 Wall Bracket |
| Type | Mounting Brackets |
| GTIN | 8713645247243 |
| Trade Name | Aerfoam |
Technical
| Colour | Grey |
| Material | PP |
| Internal Duct Dimension | 160 mm / 180 mm / 200 mm |
Dimensions
| Length Gross | 215 mm |
| Width | 215 mm |
| Height | 25 mm |
| Net Weight | 0.082 kg |
Logistical
| Intrastat | 39259080 |
| Number per Packaging | 1 |
| Base Unit Packaging | Unpacked |
| Gross Weight | 0.082 kg |
| Packaging / Trade Length | 215 mm |
| Packaging / Trade Width | 215 mm |
| Packaging / Trade Height | 25 mm |
Performance
| CE String | - |
Downloads
Original: $9.32
-70%$9.32
$2.80Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Aerfoam 160-180-200 Wall Bracket is used to fix Aerfoam components to a wall or ceiling. This bracket will fit 160mm, 180mm and 200mm Aerfoam ducts.
- One product for three different sizes
- Enhanced mechanical strength
- Reinforces airtightness
- Made of recycled material
Specifications
General
| Product Name | Aerfoam 160-180-200 Wall Bracket |
| Type | Mounting Brackets |
| GTIN | 8713645247243 |
| Trade Name | Aerfoam |
Technical
| Colour | Grey |
| Material | PP |
| Internal Duct Dimension | 160 mm / 180 mm / 200 mm |
Dimensions
| Length Gross | 215 mm |
| Width | 215 mm |
| Height | 25 mm |
| Net Weight | 0.082 kg |
Logistical
| Intrastat | 39259080 |
| Number per Packaging | 1 |
| Base Unit Packaging | Unpacked |
| Gross Weight | 0.082 kg |
| Packaging / Trade Length | 215 mm |
| Packaging / Trade Width | 215 mm |
| Packaging / Trade Height | 25 mm |
Performance
| CE String | - |





















