




Aerfoam 160 Connector
The Aerfoam 160 Connector securely joins Aerfoam ducts to other parts of the system, ensuring an airtight connection while maintaining the systemâs insulation performance.
- Ensures airtight and secure connections
- Maintains full insulation performance
- Simple and quick installation without tools
- Compatible with all Aerfoam parts of the same diameter
- Airtightness class D/ATC 2 up +/- 200 Pa, which minimises fan energy use and sound production
- EPD certified and REACH compliant
Specifications
General
| Product Name | Aerfoam 160 Connector |
| Type | Connectors |
| GTIN | 8713645201900 |
| Trade Name | Aerfoam |
Technical
| Colour | Grey |
| Material | PP |
| Internal Duct Dimension | 160 mm |
Dimensions
| Length Gross | 209 mm |
| Width | 193 mm |
| Height | 100 mm |
| Net Weight | 0.13 kg |
Logistical
| Intrastat | 39259080 |
| Number per Packaging | 1 |
| Base Unit Packaging | Unpacked |
| Gross Weight | 0.13 kg |
| Packaging / Trade Length | 209 mm |
| Packaging / Trade Width | 193 mm |
| Packaging / Trade Height | 100 mm |
Performance
| CE String | - |
Downloads
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Aerfoam 160 Connector securely joins Aerfoam ducts to other parts of the system, ensuring an airtight connection while maintaining the systemâs insulation performance.
- Ensures airtight and secure connections
- Maintains full insulation performance
- Simple and quick installation without tools
- Compatible with all Aerfoam parts of the same diameter
- Airtightness class D/ATC 2 up +/- 200 Pa, which minimises fan energy use and sound production
- EPD certified and REACH compliant
Specifications
General
| Product Name | Aerfoam 160 Connector |
| Type | Connectors |
| GTIN | 8713645201900 |
| Trade Name | Aerfoam |
Technical
| Colour | Grey |
| Material | PP |
| Internal Duct Dimension | 160 mm |
Dimensions
| Length Gross | 209 mm |
| Width | 193 mm |
| Height | 100 mm |
| Net Weight | 0.13 kg |
Logistical
| Intrastat | 39259080 |
| Number per Packaging | 1 |
| Base Unit Packaging | Unpacked |
| Gross Weight | 0.13 kg |
| Packaging / Trade Length | 209 mm |
| Packaging / Trade Width | 193 mm |
| Packaging / Trade Height | 100 mm |
Performance
| CE String | - |





















