



Aerfoam Duct 125 x 2000mm
The Aerfoam 125 mm Duct is made of expanded polyethylene (EPE), which minimises the risk of condensation and energy loss. It is very light and extremely easy and safe to install. All Aerfoam parts connect to each other using strong, airtight mechanical connections. They can also be securely mounted to walls or ceilings using brackets. Aerfoam is ideal for both central mechanical ventilation and domestic hot water heat pump systems.
- Insulated to minimise the risk of condensation and energy loss
- Easy mechanical connection and mounting
- Lightweight and easy to cut, ensuring quick installation
- Impact resistant
Specifications
General
| Product Name | Aerfoam Duct 125 x 2000mm |
| Type | Extensions |
| GTIN | 8713645203386 |
| Trade Name | Aerfoam |
Technical
| Colour | Grey |
| Material | EPE |
| Airflow Direction | Supply / Extract |
| Internal Duct Dimension | 125 mm |
| Insulation Thickness | 16 mm |
Dimensions
| Length Gross | 2 m / 2000 mm |
| Width | 157 mm |
| Height | 157 mm |
| Net Weight | 0.4 kg |
Logistical
| Intrastat | 39259080 |
| Number per Packaging | 1 |
| Base Unit Packaging | Unpacked |
| Gross Weight | 0.4 kg |
| Packaging / Trade Length | 157 mm |
| Packaging / Trade Width | 157 mm |
| Packaging / Trade Height | 2025 mm |
Performance
| CE String | - |
| Temperature Resistance (min.) | -30 °C |
| Temperature Resistance (max.) | 60 °C |
| Installation Temperature (min.) | 0 °C |
| Installation Temperature (max.) | 50 °C |
Downloads
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Aerfoam 125 mm Duct is made of expanded polyethylene (EPE), which minimises the risk of condensation and energy loss. It is very light and extremely easy and safe to install. All Aerfoam parts connect to each other using strong, airtight mechanical connections. They can also be securely mounted to walls or ceilings using brackets. Aerfoam is ideal for both central mechanical ventilation and domestic hot water heat pump systems.
- Insulated to minimise the risk of condensation and energy loss
- Easy mechanical connection and mounting
- Lightweight and easy to cut, ensuring quick installation
- Impact resistant
Specifications
General
| Product Name | Aerfoam Duct 125 x 2000mm |
| Type | Extensions |
| GTIN | 8713645203386 |
| Trade Name | Aerfoam |
Technical
| Colour | Grey |
| Material | EPE |
| Airflow Direction | Supply / Extract |
| Internal Duct Dimension | 125 mm |
| Insulation Thickness | 16 mm |
Dimensions
| Length Gross | 2 m / 2000 mm |
| Width | 157 mm |
| Height | 157 mm |
| Net Weight | 0.4 kg |
Logistical
| Intrastat | 39259080 |
| Number per Packaging | 1 |
| Base Unit Packaging | Unpacked |
| Gross Weight | 0.4 kg |
| Packaging / Trade Length | 157 mm |
| Packaging / Trade Width | 157 mm |
| Packaging / Trade Height | 2025 mm |
Performance
| CE String | - |
| Temperature Resistance (min.) | -30 °C |
| Temperature Resistance (max.) | 60 °C |
| Installation Temperature (min.) | 0 °C |
| Installation Temperature (max.) | 50 °C |





















