š Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now


Aerfoam Knife
A knife used to cut Aerfoam ducts.
- Extremely easy and safe to cut to length
- Can be used to cut insulation batts
Specifications
General
| Product Name | Aerfoam Knife |
| Type | Accessories |
| GTIN | 8713645061832 |
| Trade Name | Aerfoam |
Technical
| Colour | Black |
| Material | Steel |
Dimensions
| Length Gross | 500 mm |
| Width | 16 mm |
| Height | 50 mm |
| Net Weight | 0.24 kg |
Logistical
| Intrastat | 39259080 |
| Number per Packaging | 1 |
| Base Unit Packaging | Box |
| Gross Weight | 0.38 kg |
| Packaging / Trade Length | 544 mm |
| Packaging / Trade Width | 65 mm |
| Packaging / Trade Height | 65 mm |
Performance
| CE String | - |
Downloads
$19.06
Original: $63.52
-70%Aerfoam Knifeā
$63.52
$19.06Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A knife used to cut Aerfoam ducts.
- Extremely easy and safe to cut to length
- Can be used to cut insulation batts
Specifications
General
| Product Name | Aerfoam Knife |
| Type | Accessories |
| GTIN | 8713645061832 |
| Trade Name | Aerfoam |
Technical
| Colour | Black |
| Material | Steel |
Dimensions
| Length Gross | 500 mm |
| Width | 16 mm |
| Height | 50 mm |
| Net Weight | 0.24 kg |
Logistical
| Intrastat | 39259080 |
| Number per Packaging | 1 |
| Base Unit Packaging | Box |
| Gross Weight | 0.38 kg |
| Packaging / Trade Length | 544 mm |
| Packaging / Trade Width | 65 mm |
| Packaging / Trade Height | 65 mm |
Performance
| CE String | - |





















