

Air Excellent 2 x AE35SC Valve Adaptor 125mm 90°
An AE35SC duct accessory. Use an AE35SC seal & click ring to connect the AE35SC duct to it.
- Modular manifolds, which can be used with all 6 duct types
- Semi-rigid plastic ducts on a roll and airtight mechanical connections, which are extremely easy to install
- Low system pressure loss due to radial design
- Airtight (class ATC1 up to +/- 1000 Pa) thanks to mechanical connections, which minimises fan energy use and sound production
- TÜV SÜD and ISEGA tested and certified, REACH compliant
Detailed information
This item can be used to terminate a duct run inside a habitable or wet room. A valve must be inserted into it.
Specifications
General
| Product Name | Air Excellent 2 x AE35SC Valve Adaptor 125mm 90° |
| Type | Adaptors |
| GTIN | 8713645174990 |
| Accessories in Package | Cover Cap and 1 AE35SC Accessory Cap |
| Trade Name | Air Excellent |
Technical
| Colour | Green |
| Material | PP |
| Anti Static | ✅ |
| Antimicrobial | ✅ |
| Airflow Direction | Supply / Extract |
| Shape | Semi-Circular |
| Dimension | 50 x 100 mm |
Dimensions
| Length Gross | 301 mm |
| Width | 244 mm |
| Height | 209 mm |
| Net Weight | 0.45 kg |
Logistical
| Intrastat | 39259080 |
| Base Unit Packaging | Unpacked |
| Gross Weight | 0.45 kg |
| Packaging / Trade Length | 301 mm |
| Packaging / Trade Width | 244 mm |
| Packaging / Trade Height | 209 mm |
Performance
| CE String | - |
| Temperature Resistance (min.) | -20 °C |
| Temperature Resistance (max.) | 60 °C |
Downloads
- Technical data sheet - Air Excellent 2 x AE35SC Valve Adaptor 125mm 90°
- Declaration of Performance - TÜV SÜD Air Excellent
- Certificate - TÜV SÜD Air Excellent
- Brochure - Air Excellent
- Installation manual - Air Excellent ductwork
Videos
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
An AE35SC duct accessory. Use an AE35SC seal & click ring to connect the AE35SC duct to it.
- Modular manifolds, which can be used with all 6 duct types
- Semi-rigid plastic ducts on a roll and airtight mechanical connections, which are extremely easy to install
- Low system pressure loss due to radial design
- Airtight (class ATC1 up to +/- 1000 Pa) thanks to mechanical connections, which minimises fan energy use and sound production
- TÜV SÜD and ISEGA tested and certified, REACH compliant
Detailed information
This item can be used to terminate a duct run inside a habitable or wet room. A valve must be inserted into it.
Specifications
General
| Product Name | Air Excellent 2 x AE35SC Valve Adaptor 125mm 90° |
| Type | Adaptors |
| GTIN | 8713645174990 |
| Accessories in Package | Cover Cap and 1 AE35SC Accessory Cap |
| Trade Name | Air Excellent |
Technical
| Colour | Green |
| Material | PP |
| Anti Static | ✅ |
| Antimicrobial | ✅ |
| Airflow Direction | Supply / Extract |
| Shape | Semi-Circular |
| Dimension | 50 x 100 mm |
Dimensions
| Length Gross | 301 mm |
| Width | 244 mm |
| Height | 209 mm |
| Net Weight | 0.45 kg |
Logistical
| Intrastat | 39259080 |
| Base Unit Packaging | Unpacked |
| Gross Weight | 0.45 kg |
| Packaging / Trade Length | 301 mm |
| Packaging / Trade Width | 244 mm |
| Packaging / Trade Height | 209 mm |
Performance
| CE String | - |
| Temperature Resistance (min.) | -20 °C |
| Temperature Resistance (max.) | 60 °C |
Downloads
- Technical data sheet - Air Excellent 2 x AE35SC Valve Adaptor 125mm 90°
- Declaration of Performance - TÜV SÜD Air Excellent
- Certificate - TÜV SÜD Air Excellent
- Brochure - Air Excellent
- Installation manual - Air Excellent ductwork





















