

Air Excellent 2 x AE48C Valve Adaptor 125mm 90°
An AE48C duct accessory. Use an AE48C seal ring and an AE48C click ring to connect the AE48C duct to it.
- Modular manifolds, which can be used with all 6 duct types
- Semi-rigid plastic ducts on a roll and airtight mechanical connections, which are extremely easy to install
- Low system pressure loss due to radial design
- Airtight (class ATC1 up to +/- 1000 Pa) thanks to mechanical connections, which minimises fan energy use and sound production
- TÜV SÜD and ISEGA tested and certified, REACH compliant
Detailed information
This item can be used to terminate a duct run inside a habitable or wet room. A valve must be inserted into it.
Specifications
General
| Product Name | Air Excellent 2 x AE48C Valve Adaptor 125mm 90° |
| Type | Adaptors |
| GTIN | 8713645204550 |
| Accessories in Package | Cover Cap and 1 AE48C Accessory Cap |
| Trade Name | Air Excellent |
Technical
| Colour | Green |
| Material | PP |
| Anti Static | ✅ |
| Antimicrobial | ✅ |
| Airflow Direction | Supply / Extract |
| Shape | Circular |
| Dimension | 90 mm |
Dimensions
| Length Gross | 426 mm |
| Width | 250 mm |
| Height | 180 mm |
| Net Weight | 0.44 kg |
Logistical
| Intrastat | 39259080 |
| Base Unit Packaging | Unpacked |
| Gross Weight | 0.44 kg |
| Packaging / Trade Length | 426 mm |
| Packaging / Trade Width | 250 mm |
| Packaging / Trade Height | 180 mm |
Performance
| CE String | - |
| Temperature Resistance (min.) | -20 °C |
| Temperature Resistance (max.) | 60 °C |
Downloads
- Technical data sheet - Air Excellent 2 x AE48C Valve Adaptor 125mm 90°
- Declaration of Performance - TÜV SÜD Air Excellent
- Certificate - TÜV SÜD Air Excellent
- Brochure - Air Excellent
- Installation manual - Air Excellent ductwork
Videos
Original: $63.52
-70%$63.52
$19.06Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
An AE48C duct accessory. Use an AE48C seal ring and an AE48C click ring to connect the AE48C duct to it.
- Modular manifolds, which can be used with all 6 duct types
- Semi-rigid plastic ducts on a roll and airtight mechanical connections, which are extremely easy to install
- Low system pressure loss due to radial design
- Airtight (class ATC1 up to +/- 1000 Pa) thanks to mechanical connections, which minimises fan energy use and sound production
- TÜV SÜD and ISEGA tested and certified, REACH compliant
Detailed information
This item can be used to terminate a duct run inside a habitable or wet room. A valve must be inserted into it.
Specifications
General
| Product Name | Air Excellent 2 x AE48C Valve Adaptor 125mm 90° |
| Type | Adaptors |
| GTIN | 8713645204550 |
| Accessories in Package | Cover Cap and 1 AE48C Accessory Cap |
| Trade Name | Air Excellent |
Technical
| Colour | Green |
| Material | PP |
| Anti Static | ✅ |
| Antimicrobial | ✅ |
| Airflow Direction | Supply / Extract |
| Shape | Circular |
| Dimension | 90 mm |
Dimensions
| Length Gross | 426 mm |
| Width | 250 mm |
| Height | 180 mm |
| Net Weight | 0.44 kg |
Logistical
| Intrastat | 39259080 |
| Base Unit Packaging | Unpacked |
| Gross Weight | 0.44 kg |
| Packaging / Trade Length | 426 mm |
| Packaging / Trade Width | 250 mm |
| Packaging / Trade Height | 180 mm |
Performance
| CE String | - |
| Temperature Resistance (min.) | -20 °C |
| Temperature Resistance (max.) | 60 °C |
Downloads
- Technical data sheet - Air Excellent 2 x AE48C Valve Adaptor 125mm 90°
- Declaration of Performance - TÜV SÜD Air Excellent
- Certificate - TÜV SÜD Air Excellent
- Brochure - Air Excellent
- Installation manual - Air Excellent ductwork





















