

Air Excellent AE34C and AE48C Cutting Knife
Tool with integrated blade guard and cutting guide, designed for easy cutting of circular Air Excellent ducts.
- Clean cut
- Fast and easy to use
- Convenient to carry
- Guaranteed safety
- Replaceable utility blade
Detailed information
This item can be used to cut circular AE34C and AE48C Air Excellent ducts. The cutting guide fits neatly into the duct groove, ensuring a clean, perfect cut every time.
Works with any 75 mm and 90 mm circular semi-rigid duct.
Specifications
General
| Product Name | Air Excellent AE34C and AE48C Cutting Knife |
| Type | Accessories |
| GTIN | 8713645242248 |
| Trade Name | Air Excellent |
Technical
| Colour | Red |
| Material | Plastic |
| Duct Dimension | 75 mm / 90 mm |
Dimensions
| Length Gross | 125 mm |
| Width | 86 mm |
| Height | 23 mm |
| Net Weight | 0.05 kg |
Logistical
| Intrastat | 39259080 |
| Base Unit Packaging | Sealed Bag |
| Gross Weight | 0.05 kg |
| Packaging / Trade Length | 125 mm |
| Packaging / Trade Width | 86 mm |
| Packaging / Trade Height | 23 mm |
Downloads
Videos
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Tool with integrated blade guard and cutting guide, designed for easy cutting of circular Air Excellent ducts.
- Clean cut
- Fast and easy to use
- Convenient to carry
- Guaranteed safety
- Replaceable utility blade
Detailed information
This item can be used to cut circular AE34C and AE48C Air Excellent ducts. The cutting guide fits neatly into the duct groove, ensuring a clean, perfect cut every time.
Works with any 75 mm and 90 mm circular semi-rigid duct.
Specifications
General
| Product Name | Air Excellent AE34C and AE48C Cutting Knife |
| Type | Accessories |
| GTIN | 8713645242248 |
| Trade Name | Air Excellent |
Technical
| Colour | Red |
| Material | Plastic |
| Duct Dimension | 75 mm / 90 mm |
Dimensions
| Length Gross | 125 mm |
| Width | 86 mm |
| Height | 23 mm |
| Net Weight | 0.05 kg |
Logistical
| Intrastat | 39259080 |
| Base Unit Packaging | Sealed Bag |
| Gross Weight | 0.05 kg |
| Packaging / Trade Length | 125 mm |
| Packaging / Trade Width | 86 mm |
| Packaging / Trade Height | 23 mm |





















