



Air Excellent AE34C Bend 90° Kit
An AE34C duct accessory. Includes 2 AE34C seal rings and 2 AE34C click rings to connect the ducts to it.
- Modular manifolds, which can be used with all 6 duct types
- Semi-rigid plastic ducts on a roll and airtight mechanical connections, which are extremely easy to install
- Low system pressure loss due to radial design
- Airtight (class ATC1 up to +/- 1000 Pa) thanks to mechanical connections, which minimises fan energy use and sound production
- TÜV SÜD and ISEGA tested and certified, REACH compliant
Detailed information
This item should be used when there is not enough space to bend the duct according to its minimum bending radius.
Specifications
General
| Product Name | Air Excellent AE34C Bend 90° Kit |
| Type | Bends |
| GTIN | 8713645216102 |
| Trade Name | Air Excellent |
Technical
| Colour | Green |
| Material | PP |
| Anti Static | ✅ |
| Antimicrobial | ✅ |
| Airflow Direction | Supply / Extract |
| Shape | Circular |
| Dimension | 75 mm |
Dimensions
| Length Gross | 144 mm |
| Width | 86 mm |
| Height | 144 mm |
| Net Weight | 0.12 kg |
Logistical
| Intrastat | 39259080 |
| Base Unit Packaging | Sealed Bag |
| Gross Weight | 0.12 kg |
| Packaging / Trade Length | 144 mm |
| Packaging / Trade Width | 86 mm |
| Packaging / Trade Height | 144 mm |
Performance
| CE String | - |
| Temperature Resistance (min.) | -20 °C |
| Temperature Resistance (max.) | 60 °C |
Downloads
- Technical data sheet - Air Excellent AE34C Bend 90° Kit
- Declaration of Performance - TÜV SÜD Air Excellent
- Certificate - TÜV SÜD Air Excellent
- Brochure - Air Excellent
- Installation manual - Air Excellent ductwork
Videos
Original: $28.23
-70%$28.23
$8.47Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
An AE34C duct accessory. Includes 2 AE34C seal rings and 2 AE34C click rings to connect the ducts to it.
- Modular manifolds, which can be used with all 6 duct types
- Semi-rigid plastic ducts on a roll and airtight mechanical connections, which are extremely easy to install
- Low system pressure loss due to radial design
- Airtight (class ATC1 up to +/- 1000 Pa) thanks to mechanical connections, which minimises fan energy use and sound production
- TÜV SÜD and ISEGA tested and certified, REACH compliant
Detailed information
This item should be used when there is not enough space to bend the duct according to its minimum bending radius.
Specifications
General
| Product Name | Air Excellent AE34C Bend 90° Kit |
| Type | Bends |
| GTIN | 8713645216102 |
| Trade Name | Air Excellent |
Technical
| Colour | Green |
| Material | PP |
| Anti Static | ✅ |
| Antimicrobial | ✅ |
| Airflow Direction | Supply / Extract |
| Shape | Circular |
| Dimension | 75 mm |
Dimensions
| Length Gross | 144 mm |
| Width | 86 mm |
| Height | 144 mm |
| Net Weight | 0.12 kg |
Logistical
| Intrastat | 39259080 |
| Base Unit Packaging | Sealed Bag |
| Gross Weight | 0.12 kg |
| Packaging / Trade Length | 144 mm |
| Packaging / Trade Width | 86 mm |
| Packaging / Trade Height | 144 mm |
Performance
| CE String | - |
| Temperature Resistance (min.) | -20 °C |
| Temperature Resistance (max.) | 60 °C |
Downloads
- Technical data sheet - Air Excellent AE34C Bend 90° Kit
- Declaration of Performance - TÜV SÜD Air Excellent
- Certificate - TÜV SÜD Air Excellent
- Brochure - Air Excellent
- Installation manual - Air Excellent ductwork





















