

Air Excellent AE34C Crossing Kit
The Air Excellent AE34C crossing kit enables the connection of two AE34C semi-rigid ducts in tight spaces, minimising height to just 50mm to bypass obstacles. The kit includes a connector, two AE34C seal rings, and two AE34C click rings for a secure, airtight connection between the ducts and the connector.
Kits simplify ordering and eliminate the risk of missing components. Each kit includes everything required to join two Air Excellent ducts, complete with all necessary connectors and seals on both sides.
- Seamless integration into the Air Excellent system for effortless connection
- Modular manifolds, which can be used with all 6 duct types
- Semi-rigid plastic ducts on a roll and airtight mechanical connections, which are extremely easy to install
- Low system pressure loss due to radial design
- Airtight (class ATC1 up to +/- 1000 Pa) thanks to mechanical connections, which minimises fan energy use and sound production
- TĂV SĂD and ISEGA tested and certified, REACH compliant
Detailed information
This item can be used to connect 2 AE34C ducts, minimising height to just 50mm to bypass obstacles. Two AE34C crossing kits can be used to allow 2 ducts to cross over one another.
Specifications
General
| Product Name | Air Excellent AE34C Crossing Kit |
| Type | Adaptors |
| GTIN | 8713645245836 |
| Trade Name | Air Excellent |
Technical
| Colour | Green |
| Material | PP |
| Anti Static | â |
| Antimicrobial | â |
| Airflow Direction | Supply / Extract |
| Shape | Circular to Flat to Circular |
| Dimension | 75 mm |
Dimensions
| Length Gross | 240 mm |
| Width | 100 mm |
| Height | 85 mm |
| Net Weight | 0.272 kg |
Logistical
| Intrastat | 39259080 |
| Base Unit Packaging | Sealed Bag |
| Gross Weight | 0.272 kg |
| Packaging / Trade Length | 240 mm |
| Packaging / Trade Width | 100 mm |
| Packaging / Trade Height | 85 mm |
Performance
| CE String | - |
| Temperature Resistance (min.) | -20 °C |
| Temperature Resistance (max.) | 60 °C |
Downloads
- Technical data sheet - Air Excellent AE34C Crossing Kit
- Declaration of Performance - TĂV SĂD Air Excellent
- Certificate - TĂV SĂD Air Excellent
- Brochure - Air Excellent
- Installation manual - Air Excellent ductwork
Videos
Original: $56.46
-70%$56.46
$16.94Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Air Excellent AE34C crossing kit enables the connection of two AE34C semi-rigid ducts in tight spaces, minimising height to just 50mm to bypass obstacles. The kit includes a connector, two AE34C seal rings, and two AE34C click rings for a secure, airtight connection between the ducts and the connector.
Kits simplify ordering and eliminate the risk of missing components. Each kit includes everything required to join two Air Excellent ducts, complete with all necessary connectors and seals on both sides.
- Seamless integration into the Air Excellent system for effortless connection
- Modular manifolds, which can be used with all 6 duct types
- Semi-rigid plastic ducts on a roll and airtight mechanical connections, which are extremely easy to install
- Low system pressure loss due to radial design
- Airtight (class ATC1 up to +/- 1000 Pa) thanks to mechanical connections, which minimises fan energy use and sound production
- TĂV SĂD and ISEGA tested and certified, REACH compliant
Detailed information
This item can be used to connect 2 AE34C ducts, minimising height to just 50mm to bypass obstacles. Two AE34C crossing kits can be used to allow 2 ducts to cross over one another.
Specifications
General
| Product Name | Air Excellent AE34C Crossing Kit |
| Type | Adaptors |
| GTIN | 8713645245836 |
| Trade Name | Air Excellent |
Technical
| Colour | Green |
| Material | PP |
| Anti Static | â |
| Antimicrobial | â |
| Airflow Direction | Supply / Extract |
| Shape | Circular to Flat to Circular |
| Dimension | 75 mm |
Dimensions
| Length Gross | 240 mm |
| Width | 100 mm |
| Height | 85 mm |
| Net Weight | 0.272 kg |
Logistical
| Intrastat | 39259080 |
| Base Unit Packaging | Sealed Bag |
| Gross Weight | 0.272 kg |
| Packaging / Trade Length | 240 mm |
| Packaging / Trade Width | 100 mm |
| Packaging / Trade Height | 85 mm |
Performance
| CE String | - |
| Temperature Resistance (min.) | -20 °C |
| Temperature Resistance (max.) | 60 °C |
Downloads
- Technical data sheet - Air Excellent AE34C Crossing Kit
- Declaration of Performance - TĂV SĂD Air Excellent
- Certificate - TĂV SĂD Air Excellent
- Brochure - Air Excellent
- Installation manual - Air Excellent ductwork





















