



Air Excellent AE35SC Connector Kit
An AE35SC duct accessory used to connect AE35SC ducts. Includes 2 AE35SC seal & click rings to connect the ducts to it.
Kits simplify ordering and eliminate the risk of missing components. Each kit includes everything required to join two Air Excellent ducts, complete with all necessary connectors and seals on both sides.
- Modular manifolds, which can be used with all 6 duct types
- Semi-rigid plastic ducts on a roll and airtight mechanical connections, which are extremely easy to install
- Low system pressure loss due to radial design
- Airtight (class ATC1 up to +/- 1000 Pa) thanks to mechanical connections, which minimises fan energy use and sound production
- TĂV SĂD and ISEGA tested and certified, REACH compliant
Detailed information
This item can be used to connect 2 AE35SC ducts.
Specifications
General
| Product Name | Air Excellent AE35SC Connector Kit |
| Type | Connectors |
| GTIN | 8713645214108 |
| Trade Name | Air Excellent |
Technical
| Colour | Green |
| Material | PP |
| Anti Static | â |
| Antimicrobial | â |
| Airflow Direction | Supply / Extract |
| Shape | Semi-Circular |
| Dimension | 50 x 100 mm |
Dimensions
| Length Gross | 82 mm |
| Width | 118 mm |
| Height | 61 mm |
| Net Weight | 0.11 kg |
Logistical
| Intrastat | 39259080 |
| Base Unit Packaging | Sealed Bag |
| Gross Weight | 0.12 kg |
| Packaging / Trade Length | 182 mm |
| Packaging / Trade Width | 115 mm |
| Packaging / Trade Height | 60 mm |
Performance
| CE String | - |
| Temperature Resistance (min.) | -20 °C |
| Temperature Resistance (max.) | 60 °C |
Downloads
- Technical data sheet - Air Excellent AE35SC Connector Kit
- Declaration of Performance - TĂV SĂD Air Excellent
- Certificate - TĂV SĂD Air Excellent
- Brochure - Air Excellent
- Installation manual - Air Excellent ductwork
Videos
Original: $42.35
-70%$42.35
$12.71Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
An AE35SC duct accessory used to connect AE35SC ducts. Includes 2 AE35SC seal & click rings to connect the ducts to it.
Kits simplify ordering and eliminate the risk of missing components. Each kit includes everything required to join two Air Excellent ducts, complete with all necessary connectors and seals on both sides.
- Modular manifolds, which can be used with all 6 duct types
- Semi-rigid plastic ducts on a roll and airtight mechanical connections, which are extremely easy to install
- Low system pressure loss due to radial design
- Airtight (class ATC1 up to +/- 1000 Pa) thanks to mechanical connections, which minimises fan energy use and sound production
- TĂV SĂD and ISEGA tested and certified, REACH compliant
Detailed information
This item can be used to connect 2 AE35SC ducts.
Specifications
General
| Product Name | Air Excellent AE35SC Connector Kit |
| Type | Connectors |
| GTIN | 8713645214108 |
| Trade Name | Air Excellent |
Technical
| Colour | Green |
| Material | PP |
| Anti Static | â |
| Antimicrobial | â |
| Airflow Direction | Supply / Extract |
| Shape | Semi-Circular |
| Dimension | 50 x 100 mm |
Dimensions
| Length Gross | 82 mm |
| Width | 118 mm |
| Height | 61 mm |
| Net Weight | 0.11 kg |
Logistical
| Intrastat | 39259080 |
| Base Unit Packaging | Sealed Bag |
| Gross Weight | 0.12 kg |
| Packaging / Trade Length | 182 mm |
| Packaging / Trade Width | 115 mm |
| Packaging / Trade Height | 60 mm |
Performance
| CE String | - |
| Temperature Resistance (min.) | -20 °C |
| Temperature Resistance (max.) | 60 °C |
Downloads
- Technical data sheet - Air Excellent AE35SC Connector Kit
- Declaration of Performance - TĂV SĂD Air Excellent
- Certificate - TĂV SĂD Air Excellent
- Brochure - Air Excellent
- Installation manual - Air Excellent ductwork





















