


Air Excellent AE35SC Horizontal Bend 90° Kit
An AE35SC duct accessory. Includes 2 AE35SC seal & click rings to connect the ducts to it.
- Modular manifolds, which can be used with all 6 duct types
- Semi-rigid plastic ducts on a roll and airtight mechanical connections, which are extremely easy to install
- Low system pressure loss due to radial design
- Airtight (class ATC1 up to +/- 1000 Pa) thanks to mechanical connections, which minimises fan energy use and sound production
- TÜV SÜD and ISEGA tested and certified, REACH compliant
Detailed information
This item should be used when there is not enough space to bend the duct according to its minimum bending radius.
Specifications
General
| Product Name | Air Excellent AE35SC Horizontal Bend 90° Kit |
| Type | Bends |
| GTIN | 8713645214115 |
| Trade Name | Air Excellent |
Technical
| Colour | Green |
| Material | PP |
| Anti Static | ✅ |
| Antimicrobial | ✅ |
| Airflow Direction | Supply / Extract |
| Shape | Semi-Circular |
| Dimension | 50 x 100 mm |
Dimensions
| Length Gross | 164 mm |
| Width | 164 mm |
| Height | 61 mm |
| Net Weight | 0.17 kg |
Logistical
| Intrastat | 39259080 |
| Base Unit Packaging | Sealed Bag |
| Gross Weight | 0.18 kg |
| Packaging / Trade Length | 204 mm |
| Packaging / Trade Width | 204 mm |
| Packaging / Trade Height | 65 mm |
Performance
| CE String | - |
| Temperature Resistance (min.) | -20 °C |
| Temperature Resistance (max.) | 60 °C |
Downloads
- Technical data sheet - Air Excellent AE35SC Horizontal Bend 90° Kit
- Declaration of Performance - TÜV SÜD Air Excellent
- Certificate - TÜV SÜD Air Excellent
- Brochure - Air Excellent
- Installation manual - Air Excellent ductwork
Videos
Original: $42.35
-70%$42.35
$12.71Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
An AE35SC duct accessory. Includes 2 AE35SC seal & click rings to connect the ducts to it.
- Modular manifolds, which can be used with all 6 duct types
- Semi-rigid plastic ducts on a roll and airtight mechanical connections, which are extremely easy to install
- Low system pressure loss due to radial design
- Airtight (class ATC1 up to +/- 1000 Pa) thanks to mechanical connections, which minimises fan energy use and sound production
- TÜV SÜD and ISEGA tested and certified, REACH compliant
Detailed information
This item should be used when there is not enough space to bend the duct according to its minimum bending radius.
Specifications
General
| Product Name | Air Excellent AE35SC Horizontal Bend 90° Kit |
| Type | Bends |
| GTIN | 8713645214115 |
| Trade Name | Air Excellent |
Technical
| Colour | Green |
| Material | PP |
| Anti Static | ✅ |
| Antimicrobial | ✅ |
| Airflow Direction | Supply / Extract |
| Shape | Semi-Circular |
| Dimension | 50 x 100 mm |
Dimensions
| Length Gross | 164 mm |
| Width | 164 mm |
| Height | 61 mm |
| Net Weight | 0.17 kg |
Logistical
| Intrastat | 39259080 |
| Base Unit Packaging | Sealed Bag |
| Gross Weight | 0.18 kg |
| Packaging / Trade Length | 204 mm |
| Packaging / Trade Width | 204 mm |
| Packaging / Trade Height | 65 mm |
Performance
| CE String | - |
| Temperature Resistance (min.) | -20 °C |
| Temperature Resistance (max.) | 60 °C |
Downloads
- Technical data sheet - Air Excellent AE35SC Horizontal Bend 90° Kit
- Declaration of Performance - TÜV SÜD Air Excellent
- Certificate - TÜV SÜD Air Excellent
- Brochure - Air Excellent
- Installation manual - Air Excellent ductwork





















