






Air Excellent AE45SC Connection Kit (Distribution Box - Valve Adaptor)
An AE45SC duct accessory used to make airtight mechanical connections without tape or sealant. Includes 1 AE45SC DBOX adaptor and 2 AE45SC seal & click rings to connect 1 AE45SC duct between a valve adaptor and a distribution box.
Kits simplify ordering and eliminate the risk of missing components. Each kit includes everything required to connect a valve adaptor to a distribution box via one length of semi-rigid ducting, complete with all necessary connectors and seals at both ends.
- Modular manifolds, which can be used with all 6 duct types
- Semi-rigid plastic ducts on a roll and airtight mechanical connections, which are extremely easy to install
- Low system pressure loss due to radial design
- Airtight (class ATC1 up to +/- 1000 Pa) thanks to mechanical connections, which minimises fan energy use and sound production
- TÜV SÜD and ISEGA tested and certified, REACH compliant
Detailed information
This item should be used to connect a duct to the Air Excellent distribution boxes and its accessories and creates a class ATC1 airtight connection up to +/- 1000 Pa.
Specifications
General
| Product Name | Air Excellent AE45SC Distribution Box Connection Kit |
| Type | Seals and Connectors |
| GTIN | 8713645239736 |
| Trade Name | Air Excellent |
Technical
| Colour | Green and Red |
| Material | PP and EPDM |
| Anti Static | ✅ |
| Antimicrobial | ✅ |
| Airflow Direction | Supply / Extract |
| Shape | Semi-Circular |
| Dimension | 50 x 140 mm |
Dimensions
| Length Gross | 113 mm |
| Width | 95 mm |
| Height | 159 mm |
| Net Weight | 0.299 kg |
Logistical
| Intrastat | 39259080 |
| Base Unit Packaging | Sealed Bag |
| Gross Weight | 0.299 kg |
| Packaging / Trade Length | 125 mm |
| Packaging / Trade Width | 195 mm |
| Packaging / Trade Height | 200 mm |
Performance
| CE String | - |
| Temperature Resistance (min.) | -20 °C |
| Temperature Resistance (max.) | 60 °C |
Downloads
- Technical data sheet - Air Excellent AE45SC Distribution Box Connection Kit
- Declaration of Performance - TÜV SÜD Air Excellent
- Certificate - TÜV SÜD Air Excellent
- Brochure - Air Excellent
- Installation manual - Air Excellent ductwork
Videos
Original: $49.41
-70%$49.41
$14.82Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
An AE45SC duct accessory used to make airtight mechanical connections without tape or sealant. Includes 1 AE45SC DBOX adaptor and 2 AE45SC seal & click rings to connect 1 AE45SC duct between a valve adaptor and a distribution box.
Kits simplify ordering and eliminate the risk of missing components. Each kit includes everything required to connect a valve adaptor to a distribution box via one length of semi-rigid ducting, complete with all necessary connectors and seals at both ends.
- Modular manifolds, which can be used with all 6 duct types
- Semi-rigid plastic ducts on a roll and airtight mechanical connections, which are extremely easy to install
- Low system pressure loss due to radial design
- Airtight (class ATC1 up to +/- 1000 Pa) thanks to mechanical connections, which minimises fan energy use and sound production
- TÜV SÜD and ISEGA tested and certified, REACH compliant
Detailed information
This item should be used to connect a duct to the Air Excellent distribution boxes and its accessories and creates a class ATC1 airtight connection up to +/- 1000 Pa.
Specifications
General
| Product Name | Air Excellent AE45SC Distribution Box Connection Kit |
| Type | Seals and Connectors |
| GTIN | 8713645239736 |
| Trade Name | Air Excellent |
Technical
| Colour | Green and Red |
| Material | PP and EPDM |
| Anti Static | ✅ |
| Antimicrobial | ✅ |
| Airflow Direction | Supply / Extract |
| Shape | Semi-Circular |
| Dimension | 50 x 140 mm |
Dimensions
| Length Gross | 113 mm |
| Width | 95 mm |
| Height | 159 mm |
| Net Weight | 0.299 kg |
Logistical
| Intrastat | 39259080 |
| Base Unit Packaging | Sealed Bag |
| Gross Weight | 0.299 kg |
| Packaging / Trade Length | 125 mm |
| Packaging / Trade Width | 195 mm |
| Packaging / Trade Height | 200 mm |
Performance
| CE String | - |
| Temperature Resistance (min.) | -20 °C |
| Temperature Resistance (max.) | 60 °C |
Downloads
- Technical data sheet - Air Excellent AE45SC Distribution Box Connection Kit
- Declaration of Performance - TÜV SÜD Air Excellent
- Certificate - TÜV SÜD Air Excellent
- Brochure - Air Excellent
- Installation manual - Air Excellent ductwork





















