

Air Excellent AE45SC Connector Kit
An AE45SC duct accessory used to connect AE45SC ducts. Includes 2 AE45SC seal & click rings to connect the ducts to it.
Kits simplify ordering and eliminate the risk of missing components. Each kit includes everything required to join two Air Excellent ducts, complete with all necessary connectors and seals on both sides.
- Modular manifolds, which can be used with all 6 duct types
- Semi-rigid plastic ducts on a roll and airtight mechanical connections, which are extremely easy to install
- Low system pressure loss due to radial design
- Airtight (class ATC1 up to +/- 1000 Pa) thanks to mechanical connections, which minimises fan energy use and sound production
- TĂV SĂD and ISEGA tested and certified, REACH compliant
Detailed information
This item can be used to connect 2 AE45SC ducts.
Specifications
General
| Product Name | Air Excellent AE45SC Connector Kit |
| Type | Connectors |
| GTIN | 8713645217949 |
| Trade Name | Air Excellent |
Technical
| Colour | Green |
| Material | PP |
| Anti Static | â |
| Antimicrobial | â |
| Airflow Direction | Supply / Extract |
| Shape | Semi-Circular |
| Dimension | 50 x 140 mm |
Dimensions
| Length Gross | 82 mm |
| Width | 160 mm |
| Height | 52 mm |
| Net Weight | 0.245 kg |
Logistical
| Intrastat | 39259080 |
| Base Unit Packaging | Sealed Bag |
| Gross Weight | 0.245 kg |
| Packaging / Trade Length | 200 mm |
| Packaging / Trade Width | 150 mm |
| Packaging / Trade Height | 55 mm |
Performance
| CE String | - |
| Temperature Resistance (min.) | -20 °C |
| Temperature Resistance (max.) | 60 °C |
Downloads
- Technical data sheet - Air Excellent AE45SC Connector Kit
- Declaration of Performance - TĂV SĂD Air Excellent
- Certificate - TĂV SĂD Air Excellent
- Brochure - Air Excellent
- Installation manual - Air Excellent ductwork
Videos
Original: $63.52
-70%$63.52
$19.06Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
An AE45SC duct accessory used to connect AE45SC ducts. Includes 2 AE45SC seal & click rings to connect the ducts to it.
Kits simplify ordering and eliminate the risk of missing components. Each kit includes everything required to join two Air Excellent ducts, complete with all necessary connectors and seals on both sides.
- Modular manifolds, which can be used with all 6 duct types
- Semi-rigid plastic ducts on a roll and airtight mechanical connections, which are extremely easy to install
- Low system pressure loss due to radial design
- Airtight (class ATC1 up to +/- 1000 Pa) thanks to mechanical connections, which minimises fan energy use and sound production
- TĂV SĂD and ISEGA tested and certified, REACH compliant
Detailed information
This item can be used to connect 2 AE45SC ducts.
Specifications
General
| Product Name | Air Excellent AE45SC Connector Kit |
| Type | Connectors |
| GTIN | 8713645217949 |
| Trade Name | Air Excellent |
Technical
| Colour | Green |
| Material | PP |
| Anti Static | â |
| Antimicrobial | â |
| Airflow Direction | Supply / Extract |
| Shape | Semi-Circular |
| Dimension | 50 x 140 mm |
Dimensions
| Length Gross | 82 mm |
| Width | 160 mm |
| Height | 52 mm |
| Net Weight | 0.245 kg |
Logistical
| Intrastat | 39259080 |
| Base Unit Packaging | Sealed Bag |
| Gross Weight | 0.245 kg |
| Packaging / Trade Length | 200 mm |
| Packaging / Trade Width | 150 mm |
| Packaging / Trade Height | 55 mm |
Performance
| CE String | - |
| Temperature Resistance (min.) | -20 °C |
| Temperature Resistance (max.) | 60 °C |
Downloads
- Technical data sheet - Air Excellent AE45SC Connector Kit
- Declaration of Performance - TĂV SĂD Air Excellent
- Certificate - TĂV SĂD Air Excellent
- Brochure - Air Excellent
- Installation manual - Air Excellent ductwork





















