

Air Excellent AE45SC Semi-Rigid Duct Anti-Microbial & Anti-Static 20m
An Air Excellent semi-rigid plastic duct 140*50mm with Anti-Microbial and Anti-Static additives.
- Modular manifolds, which can be used with all 6 duct types
- Semi-rigid plastic ducts on a roll and airtight mechanical connections, which are extremely easy to install
- Low system pressure loss due to radial design
- Airtight (class D/ATC 1 up +/- 1000 Pa) thanks to mechanical connections, which minimises fan energy use and sound production
- TÜV SÜD and ISEGA tested and certified, REACH compliant
Detailed information
This semi-rigid/bendable plastic duct is made of virgin PE to ensure its quality and durability and has a high-density outer layer with a ring stiffness of 1.33 kN/m2 in accordance with ISO 9969 and a smooth inner surface. It is easy to cut with a knife.
Specifications
General
| Product Name | Air Excellent AE45SC Semi-Rigid Duct Anti-Microbial & Anti-Static 20m |
| Type | Ductwork |
| GTIN | 4049193064785 |
| Trade Name | Air Excellent |
Technical
| Comm. Dimension | 50 x 140 mm |
| Colour | Green |
| Material | PE |
| Shape | Semi-Circular |
| Anti Static | ✅ |
| Antimicrobial | ✅ |
| Airflow Direction | Supply / Extract |
Dimensions
| Length Gross | 20 m / 20000 mm |
| Width | 142 mm |
| Height | 49 mm |
| Net Weight | 10.64 kg |
Logistical
| Intrastat | 39173200 |
| Number per Packaging | 1 |
| Base Unit Packaging | Unpacked |
| Gross Weight | 10.64 kg |
| Packaging / Trade Length | 1000 mm |
| Packaging / Trade Width | 1000 mm |
| Packaging / Trade Height | 300 mm |
Performance
| Temperature Resistance (min.) | -20 °C |
| Temperature Resistance (max.) | 60 °C |
| Installation Temperature (min.) | 5 °C |
| Installation Temperature (max.) | 50 °C |
Downloads
- Certificate - TÜV SÜD Air Excellent
- Technical data sheet - Air Excellent AE45SC Semi-Rigid Duct Anti-Microbial & Anti-Static 20m
- Installation manual - Air Excellent ductwork
- Brochure - Air Excellent
Videos
Original: $469.35
-70%$469.35
$140.81Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
An Air Excellent semi-rigid plastic duct 140*50mm with Anti-Microbial and Anti-Static additives.
- Modular manifolds, which can be used with all 6 duct types
- Semi-rigid plastic ducts on a roll and airtight mechanical connections, which are extremely easy to install
- Low system pressure loss due to radial design
- Airtight (class D/ATC 1 up +/- 1000 Pa) thanks to mechanical connections, which minimises fan energy use and sound production
- TÜV SÜD and ISEGA tested and certified, REACH compliant
Detailed information
This semi-rigid/bendable plastic duct is made of virgin PE to ensure its quality and durability and has a high-density outer layer with a ring stiffness of 1.33 kN/m2 in accordance with ISO 9969 and a smooth inner surface. It is easy to cut with a knife.
Specifications
General
| Product Name | Air Excellent AE45SC Semi-Rigid Duct Anti-Microbial & Anti-Static 20m |
| Type | Ductwork |
| GTIN | 4049193064785 |
| Trade Name | Air Excellent |
Technical
| Comm. Dimension | 50 x 140 mm |
| Colour | Green |
| Material | PE |
| Shape | Semi-Circular |
| Anti Static | ✅ |
| Antimicrobial | ✅ |
| Airflow Direction | Supply / Extract |
Dimensions
| Length Gross | 20 m / 20000 mm |
| Width | 142 mm |
| Height | 49 mm |
| Net Weight | 10.64 kg |
Logistical
| Intrastat | 39173200 |
| Number per Packaging | 1 |
| Base Unit Packaging | Unpacked |
| Gross Weight | 10.64 kg |
| Packaging / Trade Length | 1000 mm |
| Packaging / Trade Width | 1000 mm |
| Packaging / Trade Height | 300 mm |
Performance
| Temperature Resistance (min.) | -20 °C |
| Temperature Resistance (max.) | 60 °C |
| Installation Temperature (min.) | 5 °C |
| Installation Temperature (max.) | 50 °C |
Downloads
- Certificate - TÜV SÜD Air Excellent
- Technical data sheet - Air Excellent AE45SC Semi-Rigid Duct Anti-Microbial & Anti-Static 20m
- Installation manual - Air Excellent ductwork
- Brochure - Air Excellent






















