

Air Excellent AE48C Semi-Rigid Duct 50m
An Air Excellent semi-rigid plastic duct DN90/75mm without any additives.
- Modular manifolds, which can be used with all 6 duct types
- Semi-rigid plastic ducts on a roll and airtight mechanical connections, which are extremely easy to install
- Low system pressure loss due to radial design
- Airtight (class D/ATC 1 up +/- 1000 Pa) thanks to mechanical connections, which minimises fan energy use and sound production
Detailed information
This semi-rigid/bendable plastic duct is made of virgin PE to ensure its quality and durability and has a high-density outer layer with a ring stiffness of 7.75 kN/m2 in accordance with ISO 9969 and a smooth inner surface. It is easy to cut with a knife.
Specifications
General
| Product Name | Air Excellent AE48C Semi-Rigid Duct 50m |
| Type | Ductwork |
| GTIN | 4049193055745 |
| Trade Name | Air Excellent |
Technical
| Comm. Dimension | 90 mm |
| Colour | Green |
| Material | PE |
| Shape | Circular |
| Anti Static | ā |
| Antimicrobial | ā |
| Airflow Direction | Supply / Extract |
Dimensions
| Length Gross | 50 m / 50000 mm |
| Width | 91 mm |
| Height | 91 mm |
Logistical
| Intrastat | 39173200 |
| Number per Packaging | 1 |
| Base Unit Packaging | Unpacked |
| Gross Weight | 21.85 kg |
Performance
| Temperature Resistance (min.) | -20 °C |
| Temperature Resistance (max.) | 60 °C |
| Installation Temperature (min.) | 0 °C |
| Installation Temperature (max.) | 50 °C |
Downloads
- Technical data sheet - Air Excellent AE48C Semi-Rigid Duct 50m
- Installation manual - Air Excellent ductwork
- Brochure - Air Excellent
Videos
Original: $495.82
-70%$495.82
$148.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
An Air Excellent semi-rigid plastic duct DN90/75mm without any additives.
- Modular manifolds, which can be used with all 6 duct types
- Semi-rigid plastic ducts on a roll and airtight mechanical connections, which are extremely easy to install
- Low system pressure loss due to radial design
- Airtight (class D/ATC 1 up +/- 1000 Pa) thanks to mechanical connections, which minimises fan energy use and sound production
Detailed information
This semi-rigid/bendable plastic duct is made of virgin PE to ensure its quality and durability and has a high-density outer layer with a ring stiffness of 7.75 kN/m2 in accordance with ISO 9969 and a smooth inner surface. It is easy to cut with a knife.
Specifications
General
| Product Name | Air Excellent AE48C Semi-Rigid Duct 50m |
| Type | Ductwork |
| GTIN | 4049193055745 |
| Trade Name | Air Excellent |
Technical
| Comm. Dimension | 90 mm |
| Colour | Green |
| Material | PE |
| Shape | Circular |
| Anti Static | ā |
| Antimicrobial | ā |
| Airflow Direction | Supply / Extract |
Dimensions
| Length Gross | 50 m / 50000 mm |
| Width | 91 mm |
| Height | 91 mm |
Logistical
| Intrastat | 39173200 |
| Number per Packaging | 1 |
| Base Unit Packaging | Unpacked |
| Gross Weight | 21.85 kg |
Performance
| Temperature Resistance (min.) | -20 °C |
| Temperature Resistance (max.) | 60 °C |
| Installation Temperature (min.) | 0 °C |
| Installation Temperature (max.) | 50 °C |
Downloads
- Technical data sheet - Air Excellent AE48C Semi-Rigid Duct 50m
- Installation manual - Air Excellent ductwork
- Brochure - Air Excellent






















