

Air Excellent Distribution Box 206 Inline Adaptor Kit DN125
An Air Excellent distribution box accessory used to convert the DBOX 206V to an Air Excellent DBOX 206 Inline DN125.
- Modular manifolds, which can be used with all 6 duct types
- Semi-rigid plastic ducts on a roll and airtight mechanical connections, which are extremely easy to install
- Low system pressure loss due to radial design
- Airtight (class ATC1 up +/- 1000 Pa) thanks to mechanical connections, which minimises fan energy use and sound production
- TÜV SÜD and ISEGA tested and certified, REACH compliant
Detailed information
This item can be used to convert the Air Excellent DBOX 206V to an Air Excellent DBOX 206 Inline DN125.
Specifications
General
| Product Name | Air Excellent DBOX 206 Inline Adaptor Kit DN125 |
| Type | Adaptors |
| GTIN | 8713645217123 |
| Trade Name | Air Excellent |
Technical
| Colour | Grey |
| Material | PP |
| Anti Static | ✅ |
| Antimicrobial | ✅ |
| Airflow Direction | Supply / Extract |
| Dimension | 125 mm |
Dimensions
| Length Gross | 122 mm |
| Width | 194 mm |
| Height | 134 mm |
| Net Weight | 0.19 kg |
Logistical
| Intrastat | 39259080 |
| Base Unit Packaging | Box |
| Gross Weight | 0.43 kg |
| Packaging / Trade Length | 262 mm |
| Packaging / Trade Width | 201 mm |
| Packaging / Trade Height | 181 mm |
Performance
| CE String | - |
| Temperature Resistance (min.) | -20 °C |
| Temperature Resistance (max.) | 60 °C |
Downloads
- Certificate - TÜV SÜD Air Excellent
- Technical data sheet - Air Excellent Distribution Box 206 Inline Adaptor Kit DN125
- Brochure - Air Excellent
Videos
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
An Air Excellent distribution box accessory used to convert the DBOX 206V to an Air Excellent DBOX 206 Inline DN125.
- Modular manifolds, which can be used with all 6 duct types
- Semi-rigid plastic ducts on a roll and airtight mechanical connections, which are extremely easy to install
- Low system pressure loss due to radial design
- Airtight (class ATC1 up +/- 1000 Pa) thanks to mechanical connections, which minimises fan energy use and sound production
- TÜV SÜD and ISEGA tested and certified, REACH compliant
Detailed information
This item can be used to convert the Air Excellent DBOX 206V to an Air Excellent DBOX 206 Inline DN125.
Specifications
General
| Product Name | Air Excellent DBOX 206 Inline Adaptor Kit DN125 |
| Type | Adaptors |
| GTIN | 8713645217123 |
| Trade Name | Air Excellent |
Technical
| Colour | Grey |
| Material | PP |
| Anti Static | ✅ |
| Antimicrobial | ✅ |
| Airflow Direction | Supply / Extract |
| Dimension | 125 mm |
Dimensions
| Length Gross | 122 mm |
| Width | 194 mm |
| Height | 134 mm |
| Net Weight | 0.19 kg |
Logistical
| Intrastat | 39259080 |
| Base Unit Packaging | Box |
| Gross Weight | 0.43 kg |
| Packaging / Trade Length | 262 mm |
| Packaging / Trade Width | 201 mm |
| Packaging / Trade Height | 181 mm |
Performance
| CE String | - |
| Temperature Resistance (min.) | -20 °C |
| Temperature Resistance (max.) | 60 °C |
Downloads
- Certificate - TÜV SÜD Air Excellent
- Technical data sheet - Air Excellent Distribution Box 206 Inline Adaptor Kit DN125
- Brochure - Air Excellent





















