


Air Excellent Distribution Box 800 Series Acoustic Insulation
Acoustic insulation for Air Excellent 800 series distribution boxes only.
- Modular manifolds, which can be used with all 6 duct types
- Semi-rigid plastic ducts on a roll and airtight mechanical connections, which are extremely easy to install
- Low system pressure loss due to radial design
- Airtight (class ATC1 up +/- 1000 Pa) thanks to mechanical connections, which minimises fan energy use and sound production
Detailed information
This item can be inserted into the Air Excellent 800 series distribution boxes only to minimise the transfer of sound through the ductwork system.
Specifications
General
| Product Name | Air Excellent DBOX 800 Series Acoustic Insulation |
| Type | Silencers |
| GTIN | 8713645212920 |
| Trade Name | Air Excellent |
Technical
| Colour | Black |
Dimensions
| Net Weight | 0.08 kg |
Logistical
| Intrastat | 39259080 |
| Base Unit Packaging | Box |
| Gross Weight | 0.21 kg |
| Packaging / Trade Length | 298 mm |
| Packaging / Trade Width | 198 mm |
| Packaging / Trade Height | 125 mm |
Performance
| CE String | - |
Downloads
- Declaration of Performance - TĂV SĂD Air Excellent
- Technical data sheet - Air Excellent Distribution Box 800 Series Acoustic Insulation
- Installation manual - Air Excellent Distribution Box 800 Series Acoustic Insulation
- Brochure - Air Excellent
Videos
Original: $77.64
-70%$77.64
$23.29Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Acoustic insulation for Air Excellent 800 series distribution boxes only.
- Modular manifolds, which can be used with all 6 duct types
- Semi-rigid plastic ducts on a roll and airtight mechanical connections, which are extremely easy to install
- Low system pressure loss due to radial design
- Airtight (class ATC1 up +/- 1000 Pa) thanks to mechanical connections, which minimises fan energy use and sound production
Detailed information
This item can be inserted into the Air Excellent 800 series distribution boxes only to minimise the transfer of sound through the ductwork system.
Specifications
General
| Product Name | Air Excellent DBOX 800 Series Acoustic Insulation |
| Type | Silencers |
| GTIN | 8713645212920 |
| Trade Name | Air Excellent |
Technical
| Colour | Black |
Dimensions
| Net Weight | 0.08 kg |
Logistical
| Intrastat | 39259080 |
| Base Unit Packaging | Box |
| Gross Weight | 0.21 kg |
| Packaging / Trade Length | 298 mm |
| Packaging / Trade Width | 198 mm |
| Packaging / Trade Height | 125 mm |
Performance
| CE String | - |
Downloads
- Declaration of Performance - TĂV SĂD Air Excellent
- Technical data sheet - Air Excellent Distribution Box 800 Series Acoustic Insulation
- Installation manual - Air Excellent Distribution Box 800 Series Acoustic Insulation
- Brochure - Air Excellent





















