

Air Excellent Distribution Box AE48C Connection Sleeve
An adaptor used to connect the AE48C 90° bend directly to the distribution box.
- Modular manifolds, which can be used with all 6 duct types
- Semi-rigid plastic ducts on a roll and airtight mechanical connections, which are extremely easy to install
- Low system pressure loss due to radial design
- Airtight (class ATC1 up +/- 1000 Pa) thanks to mechanical connections, which minimises fan energy use and sound production
- TÜV SÜD and ISEGA tested and certified, REACH compliant
Detailed information
This item is used to connect the AE48C 90° bend directly to the Air Excellent distribution boxes.
Specifications
General
| Product Name | Air Excellent DBOX AE48C Connection Sleeve |
| Type | Connectors |
| GTIN | 8713645229997 |
| Trade Name | Air Excellent |
Technical
| Colour | Black |
| Material | EPDM |
| Anti Static | ✅ |
| Antimicrobial | ✅ |
| Airflow Direction | Supply / Extract |
| Dimension | 90 mm |
Dimensions
| Length Gross | 107 mm |
| Width | 107 mm |
| Height | 57 mm |
| Net Weight | 0.096 kg |
Logistical
| Intrastat | 39259080 |
| Base Unit Packaging | Unpacked |
| Gross Weight | 0.096 kg |
| Packaging / Trade Length | 107 mm |
| Packaging / Trade Width | 107 mm |
| Packaging / Trade Height | 57 mm |
Performance
| CE String | - |
Downloads
- Declaration of Performance - TÜV SÜD Air Excellent
- Certificate - TÜV SÜD Air Excellent
- Technical data sheet - Air Excellent Distribution Box AE48C Connection Sleeve
- Brochure - Air Excellent
Videos
Original: $18.70
-70%$18.70
$5.61Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
An adaptor used to connect the AE48C 90° bend directly to the distribution box.
- Modular manifolds, which can be used with all 6 duct types
- Semi-rigid plastic ducts on a roll and airtight mechanical connections, which are extremely easy to install
- Low system pressure loss due to radial design
- Airtight (class ATC1 up +/- 1000 Pa) thanks to mechanical connections, which minimises fan energy use and sound production
- TÜV SÜD and ISEGA tested and certified, REACH compliant
Detailed information
This item is used to connect the AE48C 90° bend directly to the Air Excellent distribution boxes.
Specifications
General
| Product Name | Air Excellent DBOX AE48C Connection Sleeve |
| Type | Connectors |
| GTIN | 8713645229997 |
| Trade Name | Air Excellent |
Technical
| Colour | Black |
| Material | EPDM |
| Anti Static | ✅ |
| Antimicrobial | ✅ |
| Airflow Direction | Supply / Extract |
| Dimension | 90 mm |
Dimensions
| Length Gross | 107 mm |
| Width | 107 mm |
| Height | 57 mm |
| Net Weight | 0.096 kg |
Logistical
| Intrastat | 39259080 |
| Base Unit Packaging | Unpacked |
| Gross Weight | 0.096 kg |
| Packaging / Trade Length | 107 mm |
| Packaging / Trade Width | 107 mm |
| Packaging / Trade Height | 57 mm |
Performance
| CE String | - |
Downloads
- Declaration of Performance - TÜV SÜD Air Excellent
- Certificate - TÜV SÜD Air Excellent
- Technical data sheet - Air Excellent Distribution Box AE48C Connection Sleeve
- Brochure - Air Excellent





















