



Air Excellent Distribution Box Cover
The covers provide an airtight seal for unused distribution box connections ensuring optimal system performance.
- Ensures airtight efficiency
- Quick and secure fit: simply push in to seal unused connections
Specifications
General
| Product Name | Air Excellent DBOX Cover |
| Type | End Pieces |
| GTIN | 8713645213491 |
| Trade Name | Air Excellent |
Technical
| Colour | Grey |
| Material | PP |
| Dimension | 75 mm |
| Colour Indication | RAL 7012 |
Dimensions
| Length Gross | 87 mm |
| Width | 87 mm |
| Height | 23 mm |
| Net Weight | 0.01 kg |
Logistical
| Intrastat | 39259080 |
| Base Unit Packaging | Unpacked |
| Gross Weight | 0.01 kg |
| Packaging / Trade Length | 87 mm |
| Packaging / Trade Width | 87 mm |
| Packaging / Trade Height | 23 mm |
Performance
| CE String | - |
Downloads
- Declaration of Performance - TĂV SĂD Air Excellent
- Technical data sheet - Air Excellent Distribution Box Cover
- Certificate - TĂV SĂD Air Excellent
- Brochure - Air Excellent
Videos
Original: $4.16
-70%$4.16
$1.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The covers provide an airtight seal for unused distribution box connections ensuring optimal system performance.
- Ensures airtight efficiency
- Quick and secure fit: simply push in to seal unused connections
Specifications
General
| Product Name | Air Excellent DBOX Cover |
| Type | End Pieces |
| GTIN | 8713645213491 |
| Trade Name | Air Excellent |
Technical
| Colour | Grey |
| Material | PP |
| Dimension | 75 mm |
| Colour Indication | RAL 7012 |
Dimensions
| Length Gross | 87 mm |
| Width | 87 mm |
| Height | 23 mm |
| Net Weight | 0.01 kg |
Logistical
| Intrastat | 39259080 |
| Base Unit Packaging | Unpacked |
| Gross Weight | 0.01 kg |
| Packaging / Trade Length | 87 mm |
| Packaging / Trade Width | 87 mm |
| Packaging / Trade Height | 23 mm |
Performance
| CE String | - |
Downloads
- Declaration of Performance - TĂV SĂD Air Excellent
- Technical data sheet - Air Excellent Distribution Box Cover
- Certificate - TĂV SĂD Air Excellent
- Brochure - Air Excellent





















