

Air Excellent Distribution Box DB206H160 6 Connections
The Air Excellent DB206H160 is designed to radially distribute air from a ventilation unit, minimising system pressure drop, fan energy use, and sound levels. It is compatible with the 160mm Aerfoam insulated ducts and features 6 Air Excellent AE34C duct connections. With DBOX adaptors, it can connect to any duct diameter within the Air Excellent range. The compact box is ideal for small spaces, it can be installed on ceilings, walls, or floors.
- Includes horizontal adaptor, 6 internal air restrictor rings, and 3 covers for unused connections
- Ideal for optimising space in small areas
- Made of durable, rust-free, lightweight plastic (PP) for easy handling and installation
- Airtight mechanical connections to minimise pressure loss, fan energy consumption, and sound levels
Detailed information
The Air Excellent distribution box DB206H160 is a versatile and efficient solution, complete with a horizontal adaptor, 6 internal air restrictor rings, and 3 covers for unused connections. The internal air restrictor rings allow precise control of the airflow rate to each room, ensuring optimal comfort throughout your space. Configuration is straightforward using the Aerflux ventilation configurator available online.
Specifications
General
| Product Name | Air Excellent Distribution Box DB206H160 6 Connections |
| Type | Distribution Boxes |
| GTIN | 8713645247250 |
| Accessories in Package | 6 Internal Air Restrictor Rings 3 Covers for Unused Connections |
| Trade Name | Air Excellent |
Technical
| Colour | Grey |
| Material | PP |
| Anti Static | ✅ |
| Antimicrobial | ✅ |
| Airflow Direction | Supply / Extract |
Dimensions
| Length Gross | 419 mm |
| Width | 318 mm |
| Height | 179 mm |
Logistical
| Intrastat | 39259080 |
| Base Unit Packaging | Box |
| Gross Weight | 1.372 kg |
| Packaging / Trade Length | 330 mm |
| Packaging / Trade Width | 330 mm |
| Packaging / Trade Height | 220 mm |
Performance
| CE String | - |
| Temperature Resistance (min.) | -20 °C |
| Temperature Resistance (max.) | 60 °C |
Downloads
- Technical data sheet - Air Excellent Distribution Box DB206H160 6 Connections
- Installation manual - Distribution box 200 series
Videos
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Air Excellent DB206H160 is designed to radially distribute air from a ventilation unit, minimising system pressure drop, fan energy use, and sound levels. It is compatible with the 160mm Aerfoam insulated ducts and features 6 Air Excellent AE34C duct connections. With DBOX adaptors, it can connect to any duct diameter within the Air Excellent range. The compact box is ideal for small spaces, it can be installed on ceilings, walls, or floors.
- Includes horizontal adaptor, 6 internal air restrictor rings, and 3 covers for unused connections
- Ideal for optimising space in small areas
- Made of durable, rust-free, lightweight plastic (PP) for easy handling and installation
- Airtight mechanical connections to minimise pressure loss, fan energy consumption, and sound levels
Detailed information
The Air Excellent distribution box DB206H160 is a versatile and efficient solution, complete with a horizontal adaptor, 6 internal air restrictor rings, and 3 covers for unused connections. The internal air restrictor rings allow precise control of the airflow rate to each room, ensuring optimal comfort throughout your space. Configuration is straightforward using the Aerflux ventilation configurator available online.
Specifications
General
| Product Name | Air Excellent Distribution Box DB206H160 6 Connections |
| Type | Distribution Boxes |
| GTIN | 8713645247250 |
| Accessories in Package | 6 Internal Air Restrictor Rings 3 Covers for Unused Connections |
| Trade Name | Air Excellent |
Technical
| Colour | Grey |
| Material | PP |
| Anti Static | ✅ |
| Antimicrobial | ✅ |
| Airflow Direction | Supply / Extract |
Dimensions
| Length Gross | 419 mm |
| Width | 318 mm |
| Height | 179 mm |
Logistical
| Intrastat | 39259080 |
| Base Unit Packaging | Box |
| Gross Weight | 1.372 kg |
| Packaging / Trade Length | 330 mm |
| Packaging / Trade Width | 330 mm |
| Packaging / Trade Height | 220 mm |
Performance
| CE String | - |
| Temperature Resistance (min.) | -20 °C |
| Temperature Resistance (max.) | 60 °C |
Downloads
- Technical data sheet - Air Excellent Distribution Box DB206H160 6 Connections
- Installation manual - Distribution box 200 series






















