

Air Excellent Distribution Box DB208V125-200 8 Connections
The Air Excellent DB208 is designed to radially distribute air from a ventilation unit, minimising system pressure drop, fan energy use, and sound levels. It is compatible with Aerfoam insulated ducts and features 8 Air Excellent AE34C duct connections. With DBOX adaptors, it can connect to any duct diameter within the Air Excellent range. The compact box is ideal for small spaces, it can be installed on ceilings, walls, or floors.
- Includes stepped adaptor, 8 internal air restrictor rings, and 4 covers for unused connections
- Ideal for optimising space in small areas
- Made of durable, rust-free, lightweight plastic (PP) for easy handling and installation
- Mechanical connections to minimise pressure loss, fan energy consumption, and sound levels
Detailed information
The Air Excellent distribution box DB208 is a versatile and efficient solution, complete with a stepped adaptor, internal air restrictor rings, and covers for unused connections. The stepped adaptor accommodates all sizes of Aerfoam insulated ducts, offering flexible configuration options. The internal air restrictor rings allow precise control of the airflow rate to each room, ensuring optimal comfort throughout your space. Configuration is straightforward using the Air Excellent calculation tool available on our website.
Specifications
General
| Product Name | Air Excellent Distribution Box DB208V125-200 8 Connections |
| Type | Distribution Boxes |
| GTIN | 8713645246802 |
| Accessories in Package | 8 Internal Air Restrictor Rings 4 Covers for Unused Connections |
| Trade Name | Air Excellent |
Technical
| Colour | Grey |
| Material | PP |
| Anti Static | ✅ |
| Antimicrobial | ✅ |
| Airflow Direction | Supply / Extract |
Dimensions
| Length Gross | 318 mm |
| Width | 318 mm |
| Height | 257 mm |
| Net Weight | 1.487 kg |
Logistical
| Intrastat | 39259080 |
| Base Unit Packaging | Box |
| Gross Weight | 1.87 kg |
| Packaging / Trade Length | 330 mm |
| Packaging / Trade Width | 330 mm |
| Packaging / Trade Height | 220 mm |
Performance
| CE String | - |
| Temperature Resistance (min.) | -20 °C |
| Temperature Resistance (max.) | 60 °C |
Downloads
- Technical data sheet - Air Excellent Distribution Box DB208V125-200 8 Connections
- Installation manual - Distribution box 200 series
Videos
Original: $338.78
-70%$338.78
$101.63Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Air Excellent DB208 is designed to radially distribute air from a ventilation unit, minimising system pressure drop, fan energy use, and sound levels. It is compatible with Aerfoam insulated ducts and features 8 Air Excellent AE34C duct connections. With DBOX adaptors, it can connect to any duct diameter within the Air Excellent range. The compact box is ideal for small spaces, it can be installed on ceilings, walls, or floors.
- Includes stepped adaptor, 8 internal air restrictor rings, and 4 covers for unused connections
- Ideal for optimising space in small areas
- Made of durable, rust-free, lightweight plastic (PP) for easy handling and installation
- Mechanical connections to minimise pressure loss, fan energy consumption, and sound levels
Detailed information
The Air Excellent distribution box DB208 is a versatile and efficient solution, complete with a stepped adaptor, internal air restrictor rings, and covers for unused connections. The stepped adaptor accommodates all sizes of Aerfoam insulated ducts, offering flexible configuration options. The internal air restrictor rings allow precise control of the airflow rate to each room, ensuring optimal comfort throughout your space. Configuration is straightforward using the Air Excellent calculation tool available on our website.
Specifications
General
| Product Name | Air Excellent Distribution Box DB208V125-200 8 Connections |
| Type | Distribution Boxes |
| GTIN | 8713645246802 |
| Accessories in Package | 8 Internal Air Restrictor Rings 4 Covers for Unused Connections |
| Trade Name | Air Excellent |
Technical
| Colour | Grey |
| Material | PP |
| Anti Static | ✅ |
| Antimicrobial | ✅ |
| Airflow Direction | Supply / Extract |
Dimensions
| Length Gross | 318 mm |
| Width | 318 mm |
| Height | 257 mm |
| Net Weight | 1.487 kg |
Logistical
| Intrastat | 39259080 |
| Base Unit Packaging | Box |
| Gross Weight | 1.87 kg |
| Packaging / Trade Length | 330 mm |
| Packaging / Trade Width | 330 mm |
| Packaging / Trade Height | 220 mm |
Performance
| CE String | - |
| Temperature Resistance (min.) | -20 °C |
| Temperature Resistance (max.) | 60 °C |
Downloads
- Technical data sheet - Air Excellent Distribution Box DB208V125-200 8 Connections
- Installation manual - Distribution box 200 series






















