Air Excellent Distribution Box DB212H160VE 12 Connections
The Air Excellent DB212H160VE is designed to radially distribute air from a ventilation unit, minimising system pressure drop, fan energy use, and sound levels. It is compatible with the 160mm Aerfoam insulated ducts and features 12 Air Excellent AE34C duct connections. With DBOX adaptors, it can connect to any duct diameter within the Air Excellent range. The compact box is ideal for small spaces, it can be installed on ceilings, walls, or floors.
  • Ideal for optimising space in small areas
  • Made of durable, rust-free, lightweight plastic (PP) for easy handling and installation
Detailed information
Specifications
General
Product Name Air Excellent Distribution Box DB212H160VE 12 Connections
Type Distribution Boxes
GTIN 8713645247267
Accessories in Package 12 Internal Air Restrictor Rings
6 Covers for Unused Connections
Trade Name Air Excellent
Technical
Colour Grey
Material PP
Anti Static ✅
Antimicrobial ✅
Airflow Direction Supply / Extract
Dimensions
Length Gross 419 mm
Width 318 mm
Height 216 mm
Logistical
Intrastat 39259080
Base Unit Packaging Box
Gross Weight 2.208 kg
Packaging / Trade Length 330 mm
Packaging / Trade Width 330 mm
Packaging / Trade Height 325 mm
Performance
CE String -
Temperature Resistance (min.) -20 °C
Temperature Resistance (max.) 60 °C
Downloads
Videos
-70%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Detailed information
Specifications
General
Type Distribution Boxes
GTIN 8713645247267
Trade Name Air Excellent
Technical
Colour Grey
Material PP
Anti Static ✅
Antimicrobial ✅
Dimensions
Length Gross 419 mm
Width 318 mm
Height 216 mm
Logistical
Intrastat 39259080
Base Unit Packaging Box
Gross Weight 2.208 kg
Packaging / Trade Width 330 mm
Performance
CE String -