





Air Excellent Distribution Box DB816 125-200 16 Connections
The Air Excellent DB816 is designed to radially distribute air from a ventilation unit, minimising system pressure drop, fan energy use, and sound levels. It is compatible with Aerfoam insulated ducts and features 16 Air Excellent AE34C duct connections. With DBOX adaptors, it can connect to any duct diameter within the Air Excellent range. It offers flexible placement options on either the ceiling or wall and can be connected vertically or horizontally.
- Includes stepped adaptor, 16 internal air restrictor rings, and 8 covers for unused connections
- Multiple openings for flexible configurations and easy installation/inspection access
- Made of durable, rust-free, lightweight plastic (PP) ensuring ease of handling and installation
- Airtight mechanical connections to minimise pressure loss, fan energy consumption, and sound levels
Detailed information
The Air Excellent distribution box DB816 is a versatile and efficient solution, complete with a stepped adaptor, 16 internal air restrictor rings, and 8 covers for unused connections. The stepped adaptor accommodates all sizes of Aerfoam insulated ducts and can be installed in either of the five inspection and maintenance openings (horizontal or vertical), offering flexible configuration options. The internal air restrictor rings allow precise control of the airflow rate to each room, ensuring optimal comfort throughout your space. Configuration is straightforward using the Aerflux ventilation configurator available online. If necessary, acoustic insulation blocks can be installed inside the box to reduce sound transmission through the ductwork system.
Specifications
General
| Product Name | Air Excellent Distribution Box DB816 125-200 16 Connections |
| Type | Distribution Boxes |
| GTIN | 8713645246796 |
| Accessories in Package | 16 Internal Air Restrictor Rings 8 Covers for Unused Connections |
| Trade Name | Air Excellent |
Technical
| Colour | Grey |
| Material | PP |
| Anti Static | ✅ |
| Antimicrobial | ✅ |
| Airflow Direction | Supply / Extract |
Dimensions
| Length Gross | 710 mm |
| Width | 578 mm |
| Height | 210 mm |
| Net Weight | 3.304 kg |
Logistical
| Intrastat | 39259080 |
| Base Unit Packaging | Box |
| Gross Weight | 4.135 kg |
| Packaging / Trade Length | 728 mm |
| Packaging / Trade Width | 598 mm |
| Packaging / Trade Height | 216 mm |
Performance
| CE String | - |
| Temperature Resistance (min.) | -20 °C |
| Temperature Resistance (max.) | 60 °C |
Downloads
Videos
Original: $472.88
-70%$472.88
$141.86Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Air Excellent DB816 is designed to radially distribute air from a ventilation unit, minimising system pressure drop, fan energy use, and sound levels. It is compatible with Aerfoam insulated ducts and features 16 Air Excellent AE34C duct connections. With DBOX adaptors, it can connect to any duct diameter within the Air Excellent range. It offers flexible placement options on either the ceiling or wall and can be connected vertically or horizontally.
- Includes stepped adaptor, 16 internal air restrictor rings, and 8 covers for unused connections
- Multiple openings for flexible configurations and easy installation/inspection access
- Made of durable, rust-free, lightweight plastic (PP) ensuring ease of handling and installation
- Airtight mechanical connections to minimise pressure loss, fan energy consumption, and sound levels
Detailed information
The Air Excellent distribution box DB816 is a versatile and efficient solution, complete with a stepped adaptor, 16 internal air restrictor rings, and 8 covers for unused connections. The stepped adaptor accommodates all sizes of Aerfoam insulated ducts and can be installed in either of the five inspection and maintenance openings (horizontal or vertical), offering flexible configuration options. The internal air restrictor rings allow precise control of the airflow rate to each room, ensuring optimal comfort throughout your space. Configuration is straightforward using the Aerflux ventilation configurator available online. If necessary, acoustic insulation blocks can be installed inside the box to reduce sound transmission through the ductwork system.
Specifications
General
| Product Name | Air Excellent Distribution Box DB816 125-200 16 Connections |
| Type | Distribution Boxes |
| GTIN | 8713645246796 |
| Accessories in Package | 16 Internal Air Restrictor Rings 8 Covers for Unused Connections |
| Trade Name | Air Excellent |
Technical
| Colour | Grey |
| Material | PP |
| Anti Static | ✅ |
| Antimicrobial | ✅ |
| Airflow Direction | Supply / Extract |
Dimensions
| Length Gross | 710 mm |
| Width | 578 mm |
| Height | 210 mm |
| Net Weight | 3.304 kg |
Logistical
| Intrastat | 39259080 |
| Base Unit Packaging | Box |
| Gross Weight | 4.135 kg |
| Packaging / Trade Length | 728 mm |
| Packaging / Trade Width | 598 mm |
| Packaging / Trade Height | 216 mm |
Performance
| CE String | - |
| Temperature Resistance (min.) | -20 °C |
| Temperature Resistance (max.) | 60 °C |






















