

Air Excellent Distribution Box External Air Restrictor Valve
The Air Excellent DBOX External Air Restrictor Valve allows precise adjustment of the air flow rate for each duct, ensuring optimal ventilation performance. It connects directly to the distribution box and, with the use of converters, is compatible with any duct in the Air Excellent range. Air flow settings can be determined via the Aerflux configurator. The external lever enables easy adjustment without the need to access the distribution box, making installation and maintenance quick and hassle-free.
- Precise air flow control for each duct individually
- Easy, tool-free adjustment
Specifications
General
| Product Name | Air Excellent DBOX External Air Restrictor Valve |
| Type | Accessories |
| GTIN | 8713645221687 |
| Trade Name | Air Excellent |
Technical
| Colour | Green |
| Material | PP |
| Anti Static | ✅ |
| Antimicrobial | ✅ |
| Airflow Direction | Supply / Extract |
| Shape | Circular |
| Dimension | 75 mm |
Dimensions
| Length Gross | 120 mm |
| Width | 103 mm |
| Height | 100 mm |
| Net Weight | 0.09 kg |
Logistical
| Intrastat | 39259080 |
| Base Unit Packaging | Unpacked |
| Gross Weight | 0.09 kg |
| Packaging / Trade Length | 120 mm |
| Packaging / Trade Width | 103 mm |
| Packaging / Trade Height | 100 mm |
Performance
| CE String | - |
| Temperature Resistance (min.) | -20 °C |
| Temperature Resistance (max.) | 60 °C |
Downloads
- Technical data sheet - Air Excellent Distribution Box External Air Restrictor Valve
- Certificate - TÜV SÜD Air Excellent
- Brochure - Air Excellent
Videos
Original: $35.29
-70%$35.29
$10.59Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Air Excellent DBOX External Air Restrictor Valve allows precise adjustment of the air flow rate for each duct, ensuring optimal ventilation performance. It connects directly to the distribution box and, with the use of converters, is compatible with any duct in the Air Excellent range. Air flow settings can be determined via the Aerflux configurator. The external lever enables easy adjustment without the need to access the distribution box, making installation and maintenance quick and hassle-free.
- Precise air flow control for each duct individually
- Easy, tool-free adjustment
Specifications
General
| Product Name | Air Excellent DBOX External Air Restrictor Valve |
| Type | Accessories |
| GTIN | 8713645221687 |
| Trade Name | Air Excellent |
Technical
| Colour | Green |
| Material | PP |
| Anti Static | ✅ |
| Antimicrobial | ✅ |
| Airflow Direction | Supply / Extract |
| Shape | Circular |
| Dimension | 75 mm |
Dimensions
| Length Gross | 120 mm |
| Width | 103 mm |
| Height | 100 mm |
| Net Weight | 0.09 kg |
Logistical
| Intrastat | 39259080 |
| Base Unit Packaging | Unpacked |
| Gross Weight | 0.09 kg |
| Packaging / Trade Length | 120 mm |
| Packaging / Trade Width | 103 mm |
| Packaging / Trade Height | 100 mm |
Performance
| CE String | - |
| Temperature Resistance (min.) | -20 °C |
| Temperature Resistance (max.) | 60 °C |
Downloads
- Technical data sheet - Air Excellent Distribution Box External Air Restrictor Valve
- Certificate - TÜV SÜD Air Excellent
- Brochure - Air Excellent





















