


Air Excellent Distribution Box Internal Air Restrictor Ring
The Air Excellent DBOX Internal Air Restrictor Rings, installed in the distribution box, allows precise adjustment of the air flow rate for each duct, ensuring optimal ventilation performance. Each restrictor features twelve rings, with settings determined by the Aerflux configurator that indicates how many rings to remove. The rings are easily applied with simple pressure and can be quickly removed for cleaning or maintenance.
- Precise air flow control for each duct individually
- Easy, tool-free adjustment
Specifications
General
| Product Name | Air Excellent DBOX Internal Air Restrictor Ring |
| Type | Accessories |
| GTIN | 8713645213507 |
| Trade Name | Air Excellent |
Technical
| Colour | Red |
| Material | PP |
| Anti Static | ✅ |
| Antimicrobial | ✅ |
| Airflow Direction | Supply / Extract |
| Shape | Circular |
| Dimension | 75 mm |
Dimensions
| Length Gross | 79 mm |
| Width | 79 mm |
| Height | 9 mm |
| Net Weight | 0.01 kg |
Logistical
| Intrastat | 39259080 |
| Base Unit Packaging | Unpacked |
| Gross Weight | 0.01 kg |
| Packaging / Trade Length | 79 mm |
| Packaging / Trade Width | 79 mm |
| Packaging / Trade Height | 9 mm |
Performance
| CE String | - |
| Temperature Resistance (min.) | -20 °C |
| Temperature Resistance (max.) | 60 °C |
Downloads
- Declaration of Performance - TÜV SÜD Air Excellent
- Technical data sheet - Air Excellent Distribution Box Internal Air Restrictor Ring
- Certificate - TÜV SÜD Air Excellent
- Brochure - Air Excellent
Videos
Original: $3.81
-70%$3.81
$1.14Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Air Excellent DBOX Internal Air Restrictor Rings, installed in the distribution box, allows precise adjustment of the air flow rate for each duct, ensuring optimal ventilation performance. Each restrictor features twelve rings, with settings determined by the Aerflux configurator that indicates how many rings to remove. The rings are easily applied with simple pressure and can be quickly removed for cleaning or maintenance.
- Precise air flow control for each duct individually
- Easy, tool-free adjustment
Specifications
General
| Product Name | Air Excellent DBOX Internal Air Restrictor Ring |
| Type | Accessories |
| GTIN | 8713645213507 |
| Trade Name | Air Excellent |
Technical
| Colour | Red |
| Material | PP |
| Anti Static | ✅ |
| Antimicrobial | ✅ |
| Airflow Direction | Supply / Extract |
| Shape | Circular |
| Dimension | 75 mm |
Dimensions
| Length Gross | 79 mm |
| Width | 79 mm |
| Height | 9 mm |
| Net Weight | 0.01 kg |
Logistical
| Intrastat | 39259080 |
| Base Unit Packaging | Unpacked |
| Gross Weight | 0.01 kg |
| Packaging / Trade Length | 79 mm |
| Packaging / Trade Width | 79 mm |
| Packaging / Trade Height | 9 mm |
Performance
| CE String | - |
| Temperature Resistance (min.) | -20 °C |
| Temperature Resistance (max.) | 60 °C |
Downloads
- Declaration of Performance - TÜV SÜD Air Excellent
- Technical data sheet - Air Excellent Distribution Box Internal Air Restrictor Ring
- Certificate - TÜV SÜD Air Excellent
- Brochure - Air Excellent





















