š Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now



Air Excellent Distribution Box Stepped Adaptor 125-150-160-180-200
The stepped adaptor facilitates easy connection of Aerfoam insulated ducts to an Air Excellent distribution box. It accommodates all Aerfoam duct sizes (125, 150, 160, 180, or 200mm) by adjusting to the required diameter through simple cutting.
- Adapts seamlessly to various configurations with its five available diameters
- Designed for easy cutting with integrated cutting grooves
- Minimizes system pressure loss with its efficient design
- Ensures airtight and safe assembly with integrated TPE seals, reducing fan energy use and minimizing sound production
Specifications
General
| Product Name | Air Excellent DBOX Stepped Adaptor 125-150-160-180-200 |
| Type | Adaptors |
| GTIN | 8713645246895 |
| Trade Name | Air Excellent |
Technical
| Colour | Grey |
| Material | PP |
| Anti Static | ā |
| Antimicrobial | ā |
| Airflow Direction | Supply / Extract |
| Shape | Circular |
Dimensions
| Length Gross | 210 mm |
| Width | 210 mm |
| Height | 165 mm |
| Net Weight | 0.23 kg |
Logistical
| Intrastat | 39259080 |
| Base Unit Packaging | Unpacked |
| Gross Weight | 0.23 kg |
| Packaging / Trade Length | 210 mm |
| Packaging / Trade Width | 210 mm |
| Packaging / Trade Height | 165 mm |
Performance
| CE String | - |
| Temperature Resistance (min.) | -20 °C |
| Temperature Resistance (max.) | 60 °C |
Videos
$12.07
Original: $40.23
-70%Air Excellent Distribution Box Stepped Adaptor 125-150-160-180-200ā
$40.23
$12.07Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The stepped adaptor facilitates easy connection of Aerfoam insulated ducts to an Air Excellent distribution box. It accommodates all Aerfoam duct sizes (125, 150, 160, 180, or 200mm) by adjusting to the required diameter through simple cutting.
- Adapts seamlessly to various configurations with its five available diameters
- Designed for easy cutting with integrated cutting grooves
- Minimizes system pressure loss with its efficient design
- Ensures airtight and safe assembly with integrated TPE seals, reducing fan energy use and minimizing sound production
Specifications
General
| Product Name | Air Excellent DBOX Stepped Adaptor 125-150-160-180-200 |
| Type | Adaptors |
| GTIN | 8713645246895 |
| Trade Name | Air Excellent |
Technical
| Colour | Grey |
| Material | PP |
| Anti Static | ā |
| Antimicrobial | ā |
| Airflow Direction | Supply / Extract |
| Shape | Circular |
Dimensions
| Length Gross | 210 mm |
| Width | 210 mm |
| Height | 165 mm |
| Net Weight | 0.23 kg |
Logistical
| Intrastat | 39259080 |
| Base Unit Packaging | Unpacked |
| Gross Weight | 0.23 kg |
| Packaging / Trade Length | 210 mm |
| Packaging / Trade Width | 210 mm |
| Packaging / Trade Height | 165 mm |
Performance
| CE String | - |
| Temperature Resistance (min.) | -20 °C |
| Temperature Resistance (max.) | 60 °C |





















