

Air Excellent Floor Grille Stainless Steel
A sleek and modern floor grille designed for use with Air Excellent floor grille adaptors. Its rectangular air inlet ensures a smooth and efficient flow of fresh air into living spaces. Suitable for both floor and wall installation.
- Discreet appearance that blends seamlessly into any interior
- Easy to clean and maintain
- Fully dismantlable for convenient access and servicing
- Quick and simple installation
Detailed information
This item must be used to cover the Air Excellent floor grille adaptors.
Specifications
General
| Product Name | Air Excellent Floor Grille Stainless Steel |
| Type | Valves & Grilles |
| GTIN | 8713645175126 |
| Trade Name | Air Excellent |
Technical
| Colour | Metal Grey |
| Material | Stainless Steel |
| Airflow Direction | Supply / Extract |
| Shape | Rectangular |
| Duct Dimension | 50 x 100 mm / 50 x 140 mm / 60 x 130 mm / 63 mm / 75 mm / 90 mm |
Dimensions
| Length Gross | 350 mm |
| Width | 130 mm |
| Height | 25 mm |
| Net Weight | 0.52 kg |
Logistical
| Intrastat | 39259080 |
| Base Unit Packaging | Box |
| Gross Weight | 0.61 kg |
| Packaging / Trade Length | 365 mm |
| Packaging / Trade Width | 145 mm |
| Packaging / Trade Height | 40 mm |
Performance
| CE String | - |
| Supply Capacity | 50 m³/h |
| Extract Capacity | 50 m³/h |
| Temperature Resistance (min.) | -20 °C |
| Temperature Resistance (max.) | 60 °C |
Downloads
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A sleek and modern floor grille designed for use with Air Excellent floor grille adaptors. Its rectangular air inlet ensures a smooth and efficient flow of fresh air into living spaces. Suitable for both floor and wall installation.
- Discreet appearance that blends seamlessly into any interior
- Easy to clean and maintain
- Fully dismantlable for convenient access and servicing
- Quick and simple installation
Detailed information
This item must be used to cover the Air Excellent floor grille adaptors.
Specifications
General
| Product Name | Air Excellent Floor Grille Stainless Steel |
| Type | Valves & Grilles |
| GTIN | 8713645175126 |
| Trade Name | Air Excellent |
Technical
| Colour | Metal Grey |
| Material | Stainless Steel |
| Airflow Direction | Supply / Extract |
| Shape | Rectangular |
| Duct Dimension | 50 x 100 mm / 50 x 140 mm / 60 x 130 mm / 63 mm / 75 mm / 90 mm |
Dimensions
| Length Gross | 350 mm |
| Width | 130 mm |
| Height | 25 mm |
| Net Weight | 0.52 kg |
Logistical
| Intrastat | 39259080 |
| Base Unit Packaging | Box |
| Gross Weight | 0.61 kg |
| Packaging / Trade Length | 365 mm |
| Packaging / Trade Width | 145 mm |
| Packaging / Trade Height | 40 mm |
Performance
| CE String | - |
| Supply Capacity | 50 m³/h |
| Extract Capacity | 50 m³/h |
| Temperature Resistance (min.) | -20 °C |
| Temperature Resistance (max.) | 60 °C |





















