

Air Excellent Universal Mounting Bracket
An accessory used to support all Air Excellent ducts. We advise using one every 2 meters to prevent sagging. The mounting bracket can be connected to other mounting brackets enabling compact installations with parallel duct runs.
- Modular manifolds, which can be used with all 6 duct types
- Semi-rigid plastic ducts on a roll and airtight mechanical connections, which are extremely easy to install
- Low system pressure loss due to radial design
- Airtight (class ATC1 up to +/- 1000 Pa) thanks to mechanical connections, which minimises fan energy use and sound production
- TĂV SĂD and ISEGA tested and certified, REACH compliant
Detailed information
This item can be used to fix all Air Excellent ducts to a surface. We advise using one every 2m to prevent sagging.
10 x Universal Mounting Brackets per box.
Specifications
General
| Product Name | Air Excellent Universal Mounting Bracket |
| Type | Mounting Brackets |
| GTIN | 8713645212784 |
| Trade Name | Air Excellent |
Technical
| Colour | Black |
| Material | PP |
| Duct Dimension | 50 x 100 mm / 50 x 140 mm / 60 x 130 mm / 63 mm / 75 mm / 90 mm |
Dimensions
| Net Weight | 0.008 kg |
Logistical
| Intrastat | 39259080 |
| Base Unit Packaging | Box |
| Number per Box | 10 |
| Gross Weight | 0.205 kg |
| Packaging / Trade Length | 298 mm |
| Packaging / Trade Width | 198 mm |
| Packaging / Trade Height | 125 mm |
Downloads
- Technical data sheet - Air Excellent Universal Mounting Bracket
- Declaration of Performance - TĂV SĂD Air Excellent
- Certificate - TĂV SĂD Air Excellent
- Brochure - Air Excellent
- Installation manual - Air Excellent ductwork
Videos
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
An accessory used to support all Air Excellent ducts. We advise using one every 2 meters to prevent sagging. The mounting bracket can be connected to other mounting brackets enabling compact installations with parallel duct runs.
- Modular manifolds, which can be used with all 6 duct types
- Semi-rigid plastic ducts on a roll and airtight mechanical connections, which are extremely easy to install
- Low system pressure loss due to radial design
- Airtight (class ATC1 up to +/- 1000 Pa) thanks to mechanical connections, which minimises fan energy use and sound production
- TĂV SĂD and ISEGA tested and certified, REACH compliant
Detailed information
This item can be used to fix all Air Excellent ducts to a surface. We advise using one every 2m to prevent sagging.
10 x Universal Mounting Brackets per box.
Specifications
General
| Product Name | Air Excellent Universal Mounting Bracket |
| Type | Mounting Brackets |
| GTIN | 8713645212784 |
| Trade Name | Air Excellent |
Technical
| Colour | Black |
| Material | PP |
| Duct Dimension | 50 x 100 mm / 50 x 140 mm / 60 x 130 mm / 63 mm / 75 mm / 90 mm |
Dimensions
| Net Weight | 0.008 kg |
Logistical
| Intrastat | 39259080 |
| Base Unit Packaging | Box |
| Number per Box | 10 |
| Gross Weight | 0.205 kg |
| Packaging / Trade Length | 298 mm |
| Packaging / Trade Width | 198 mm |
| Packaging / Trade Height | 125 mm |
Downloads
- Technical data sheet - Air Excellent Universal Mounting Bracket
- Declaration of Performance - TĂV SĂD Air Excellent
- Certificate - TĂV SĂD Air Excellent
- Brochure - Air Excellent
- Installation manual - Air Excellent ductwork





















