



Contego Wall Terminal 200mm Black Grey
The Contego Wall Terminal is suitable for central mechanical ventilation, handling both supply and extract air via Aerfoam insulated ducts. It prevents water drips, minimizes dirt build-up, and has a bottom grille to block pests. Made of durable, UV-resistant PP, its black-grey matte finish blends with walls. Installation is quick, with a wall-mounted base for easy access and a cap that clips on top.
- Suitable for air supply or air extract
- Quick and easy installation allowing for easy access
- Made from durable and UV-resistant PP material
- Designed to prevent water dripping down the wall, dirt build-up around the terminal and pests from entering
- Adapts to all types of wall finishes thanks to its modern, discreet design
Specifications
General
| Product Name | Contego Wall Terminal 200mm Black Grey |
| Type | Wall Terminals |
| GTIN | 8713645246505 |
| Trade Name | Contego |
Technical
| Colour | Anthracite |
| Material | UV-Resistant PP |
| Airflow Direction | Supply / Extract |
| Duct Dimension | 200 mm |
Dimensions
| Length Gross | 266 mm |
| Width | 343 mm |
| Height | 282 mm |
| Net Weight | 0.692 kg |
Logistical
| Intrastat | 39259080 |
| Base Unit Packaging | Box |
| Gross Weight | 0.922 kg |
| Packaging / Trade Length | 355 mm |
| Packaging / Trade Width | 300 mm |
| Packaging / Trade Height | 210 mm |
Performance
| CE String | - |
Downloads
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Contego Wall Terminal is suitable for central mechanical ventilation, handling both supply and extract air via Aerfoam insulated ducts. It prevents water drips, minimizes dirt build-up, and has a bottom grille to block pests. Made of durable, UV-resistant PP, its black-grey matte finish blends with walls. Installation is quick, with a wall-mounted base for easy access and a cap that clips on top.
- Suitable for air supply or air extract
- Quick and easy installation allowing for easy access
- Made from durable and UV-resistant PP material
- Designed to prevent water dripping down the wall, dirt build-up around the terminal and pests from entering
- Adapts to all types of wall finishes thanks to its modern, discreet design
Specifications
General
| Product Name | Contego Wall Terminal 200mm Black Grey |
| Type | Wall Terminals |
| GTIN | 8713645246505 |
| Trade Name | Contego |
Technical
| Colour | Anthracite |
| Material | UV-Resistant PP |
| Airflow Direction | Supply / Extract |
| Duct Dimension | 200 mm |
Dimensions
| Length Gross | 266 mm |
| Width | 343 mm |
| Height | 282 mm |
| Net Weight | 0.692 kg |
Logistical
| Intrastat | 39259080 |
| Base Unit Packaging | Box |
| Gross Weight | 0.922 kg |
| Packaging / Trade Length | 355 mm |
| Packaging / Trade Width | 300 mm |
| Packaging / Trade Height | 210 mm |
Performance
| CE String | - |





















