

Haelix Clean Zone Valve Insert
Component to block one third of the outlet of the Haelix valve in order to create a clean zone where there is no âair flowâ coming from the valve. Applications are preventing air draft at specific habitable places and avoiding dust deposits at walls in situations where the Haelix valve is positioned in a corner.
- Avoiding dust/dirt deposit on walls
- Preventing air draft
Specifications
General
| Product Name | Haelix Clean Zone Valve Insert |
| Type | Valves & Grilles |
| GTIN | 8713645240596 |
| Trade Name | Haelix |
Technical
| Colour | Black |
| Material | Plastic |
| Airflow Direction | Supply / Extract |
Dimensions
| Length Gross | 83.2 mm |
| Width | 69.8 mm |
| Height | 22.6 mm |
| Net Weight | 0.031 kg |
Logistical
| Intrastat | 39259080 |
| Base Unit Packaging | Bag |
| Gross Weight | 0.031 kg |
| Packaging / Trade Length | 83.2 mm |
| Packaging / Trade Width | 69.8 mm |
| Packaging / Trade Height | 22.6 mm |
Performance
| CE String | - |
Downloads
Videos
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Component to block one third of the outlet of the Haelix valve in order to create a clean zone where there is no âair flowâ coming from the valve. Applications are preventing air draft at specific habitable places and avoiding dust deposits at walls in situations where the Haelix valve is positioned in a corner.
- Avoiding dust/dirt deposit on walls
- Preventing air draft
Specifications
General
| Product Name | Haelix Clean Zone Valve Insert |
| Type | Valves & Grilles |
| GTIN | 8713645240596 |
| Trade Name | Haelix |
Technical
| Colour | Black |
| Material | Plastic |
| Airflow Direction | Supply / Extract |
Dimensions
| Length Gross | 83.2 mm |
| Width | 69.8 mm |
| Height | 22.6 mm |
| Net Weight | 0.031 kg |
Logistical
| Intrastat | 39259080 |
| Base Unit Packaging | Bag |
| Gross Weight | 0.031 kg |
| Packaging / Trade Length | 83.2 mm |
| Packaging / Trade Width | 69.8 mm |
| Packaging / Trade Height | 22.6 mm |
Performance
| CE String | - |





















