










Haelix Rondo Valve 125mm
A stylish and high performance design extract and supply valve DN125 (RAL 9016), which can be inserted into the Air Excellent valve adaptors.
- For both air supply and extract
- Contemporary design
- Paintable
- Easy installation
- Easy adjustment with 9-step air flow restrictor
- Low pressure drop
- Low sound level
- Flange to prevent dust deposits
Detailed information
The Haelix valve, with its contemporary design, is the final touch to any residential ventilation system. It is available in both a round and square version and fits into ductwork DN125mm. It has been designed to make use of the so-called Coanda effect to optimise the distribution of air and it has a flange to prevent dust deposits on the ceiling. Haelix has a 9-step air flow restrictor, but when used with Air Excellent only needs to be inserted into the valve adaptors because the airflow is set by using the internal air restrictor rings or external air restrictor valves in/on the distribution boxes.
Specifications
General
| Product Name | Haelix Rondo Valve 125mm |
| Type | Valves & Grilles |
| GTIN | 8713645222677 |
| Trade Name | Haelix |
Technical
| Colour | White |
| Material | Plastic |
| Shape | Round |
| Airflow Direction | Supply / Extract |
| Dimension | 125 mm |
Dimensions
| Length Gross | 228 mm |
| Width | 228 mm |
| Height | 60 mm |
| Net Weight | 0.29 kg |
Logistical
| Intrastat | 39259080 |
| Base Unit Packaging | Box |
| Gross Weight | 0.4 kg |
| Packaging / Trade Length | 255 mm |
| Packaging / Trade Width | 240 mm |
| Packaging / Trade Height | 65 mm |
Performance
| CE String | - |
| Supply Capacity | 75 m³/h |
| Extract Capacity | 75 m³/h |
| Temperature Resistance (min.) | 5 °C |
| Temperature Resistance (max.) | 60 °C |
Downloads
Videos
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A stylish and high performance design extract and supply valve DN125 (RAL 9016), which can be inserted into the Air Excellent valve adaptors.
- For both air supply and extract
- Contemporary design
- Paintable
- Easy installation
- Easy adjustment with 9-step air flow restrictor
- Low pressure drop
- Low sound level
- Flange to prevent dust deposits
Detailed information
The Haelix valve, with its contemporary design, is the final touch to any residential ventilation system. It is available in both a round and square version and fits into ductwork DN125mm. It has been designed to make use of the so-called Coanda effect to optimise the distribution of air and it has a flange to prevent dust deposits on the ceiling. Haelix has a 9-step air flow restrictor, but when used with Air Excellent only needs to be inserted into the valve adaptors because the airflow is set by using the internal air restrictor rings or external air restrictor valves in/on the distribution boxes.
Specifications
General
| Product Name | Haelix Rondo Valve 125mm |
| Type | Valves & Grilles |
| GTIN | 8713645222677 |
| Trade Name | Haelix |
Technical
| Colour | White |
| Material | Plastic |
| Shape | Round |
| Airflow Direction | Supply / Extract |
| Dimension | 125 mm |
Dimensions
| Length Gross | 228 mm |
| Width | 228 mm |
| Height | 60 mm |
| Net Weight | 0.29 kg |
Logistical
| Intrastat | 39259080 |
| Base Unit Packaging | Box |
| Gross Weight | 0.4 kg |
| Packaging / Trade Length | 255 mm |
| Packaging / Trade Width | 240 mm |
| Packaging / Trade Height | 65 mm |
Performance
| CE String | - |
| Supply Capacity | 75 m³/h |
| Extract Capacity | 75 m³/h |
| Temperature Resistance (min.) | 5 °C |
| Temperature Resistance (max.) | 60 °C |





















