



STIEBEL ELTRON LWZ 70 E Heat Recovery Ventilation Systems
- Energy efficient with up to 90% heat recovery
- Designed for air flow rates of 50-180 m3/h
- Compact space saving design
- Quiet operation
- Low power operation
- Replaces indoor air with filtered fresh air from outside
- Pollutants are removed from indoors
- Prevents dust and pollen build up
- Prevents condensation and mould through improved ventilation
- Easily accessible design for filter replacement
- Optional FEQ air quality sensor
Product Overview
STIEBEL ELTRON's LWZ 70 E ventilation unit has been specially developed for ventilation in apartments. The crosscurrent heat exchanger recovers up to 90% of heat from the extracted air, while its constant flow fans are economical on energy.
Product Details
The LWZ 70 E can deliver up to 90% heat recovery to provides a pleasant ambiance in your apartment or home. The filters can quickly and easily be replaced to ensure consistently high air quality.
Technical Data
| Model number | LWZ 70 E |
| Power consumption | 140 W |
| Rated voltage | 240 V |
| Air volume flow | 50-180 m3/h |
| Protection level to VDE | IP31 |
| Filter class | G3 |
| Air duct connection | 125 mm |
| PE condensate drain connection | 15 mm |
| Weight | 25 kg |
| Height | 600 |
| Width | 560 |
| Depth | 290 |
| Sound power level (EN12102) | 46dB (A) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Energy efficient with up to 90% heat recovery
- Designed for air flow rates of 50-180 m3/h
- Compact space saving design
- Quiet operation
- Low power operation
- Replaces indoor air with filtered fresh air from outside
- Pollutants are removed from indoors
- Prevents dust and pollen build up
- Prevents condensation and mould through improved ventilation
- Easily accessible design for filter replacement
- Optional FEQ air quality sensor
Product Overview
STIEBEL ELTRON's LWZ 70 E ventilation unit has been specially developed for ventilation in apartments. The crosscurrent heat exchanger recovers up to 90% of heat from the extracted air, while its constant flow fans are economical on energy.
Product Details
The LWZ 70 E can deliver up to 90% heat recovery to provides a pleasant ambiance in your apartment or home. The filters can quickly and easily be replaced to ensure consistently high air quality.
Technical Data
| Model number | LWZ 70 E |
| Power consumption | 140 W |
| Rated voltage | 240 V |
| Air volume flow | 50-180 m3/h |
| Protection level to VDE | IP31 |
| Filter class | G3 |
| Air duct connection | 125 mm |
| PE condensate drain connection | 15 mm |
| Weight | 25 kg |
| Height | 600 |
| Width | 560 |
| Depth | 290 |
| Sound power level (EN12102) | 46dB (A) |






















